سبد خرید خالی‌ست.

سامانه همتا | ثبت و انتقال مالکیت گوشی در طرح رجیستری

ثبت گوشی در طرح رجیستری

سامانه همتا | سایت سامانه همتا رجیستری گوشی ⚡ ثبت گوشی در طرح رجیستری ⚡ انتقال مالکیت گوشی آیفون در سامانه همتا ⚡ استعلام طرح رجیستری گوشی و ثبت گوشی مسافری ⚡ پیگیری سریال گوشی و پرداخت هزینه رجیستری

سامانه همتا چه امکاناتی در اختیار ما قرار می دهد ؟

در بخشهای زیر مهمترین کاربردهایی که سایت سامانه همتا در اختیار کاربران قرار می دهد و اکثر افراد به بخشی از آن نیازمند هستند ، قرار دارد که آموزش تکمیلی هر بخش بصورت مجزا ارایه شده است

استعلام سریال گوشی در سامانه همتا

استعلام سریال گوشی

قبل از خرید گوشی موبایل ، حتما بایستی از رجیستر بودن و ورود قانونی آن از طریق گمرک اطمینان حاصل کنید .

استعلام رجیستری موبایل
رجیستری گوشی جدید در طرح همتا

رجیستری گوشی جدید

برای ثبت گوشی جدید در طرح رجیستری می توانید از طریق آموزش زیر در سامانه همتا براحتی تمامی مراحل را تکمیل نمایید .

ثبت گوشی در طرح رجیستری
انتقال مالکیت طرح رجیستری

انتقال مالکیت گوشی

برای خرید گوشی تلفن همراه کارکرده نیاز است که مالکیت این گوشی در سامانه همتا به شماره جدید خریدار منتقل شود .

انتقال مالکیت سامانه همتا
مشاهده مالک قبلی موبایل

نمایش شماره اخرین مالک

یکی از قابلیتهای سامانه همتا نمایش آخرین شماره تلفنی است که گوشی همراه با آن رجیستر و ثبت شده است .

مشاهده مالک قبلی موبایل

طرح رجیستری گوشی موبایل چیست ؟

حتما در مورد طرح رجیستری گوشی های موبایل خبرهایی شنیده‌اید. طرح رجیستری به هدف جلوگیری از واردات گوشی های قاچاق به داخل کشور پیاده‌سازی شد. فاز اول طرح رجیستری در مهر ماه پیاده سازی شد و از 14 آذر ماه هم شاهد پیاده سازی فاز دوم این طرح بودیم که مختص برند اپل و آیفون و آیپد های سیم کارت خور بود و هم اکنون بعد از گذشت چندین ماه تمامی برندهای تلفن همراه را شامل گردیده است . با اجرای طرح رجیستری تمامی گوشی های تلفن همراه که از طریق مبادی قانونی و گمرک وارد کشور نشده باشند امکان آنتن دهی و استفاده از اپراتورهای ایرانی را نخواهند داشت . اما مطمئنا در این میان سوالات زیادی برای کاربران و حتی فروشندگان به وجود می‌آید. چگونه گوشی را رجیستر کنیم؟ چگونه باید از اصالت گوشی با خبر شویم و غیره . برای پاسخ به این سوالات و ابهامات سامانه همتا شروع به کار کرده است. سامانه همتا در واقع یک پایگاه همیشه در دسترس برای پاسخگویی به سوالات افراد در رابطه با طرح رجیستری موبایل است. دسترسی به این سامانه از طریق سایت، از طریق کد دستوری USSD، پیامک و حتی اپلیکیشن آن امکانپذیر است.

سامانه همتا چیست و چه کاربردی دارد ؟

سامانه همتا در حقیقت مجری طرح رجیستری از طرف وزارت ارتباطات در ایران است. این سامانه وظیفه مدیریت گوشی‌ها و دیگر دستگاه‌های مشمول طرح رجیستری را بر عهده دارد.
هدف اصلی این سامانه مبارزه با قاچاق کالا و حفاظت از حقوق مصرف کننده در چارچوب طرح رجیستری و مقابله با خرید دستگاه‌های دسته دوم و غیر اورجینال است.
تمامی خریداران و فروشندگانی که تصمیم به مبادله گوشی‌های تلفن همراه دارند باید از طریق این سامانه اقدام به تائید اصالت گوشی و ثبت آن به نام خود کنند.

استعلام اصالت گوشی در سامانه همتا

خریداران باید بدانند که پیش از اقدام به خرید هر نوع گوشی تلفن همراه یا هر محصولی که امکان برقراری مکالمه از طریق سیم کارت را دارد، باید ابتدا از طریق سامانه همتا اصالت محصول بررسی شود. گفتنی است که تائید اصالت کالا تنها برای دستگاه‌هایی که رفتار مشابه با تلفن‌های همراه را دارند لازم است. برای مثال تبلت‌هایی که قابلیت برقراری تماس صوتی را ندارند، نظیر آیپد و یا مودم‌های 3G و 4G نیازی به ثبت در سامانه همتا ندارند.
روش استعلام اصلت گوشی در سامانه همتا به چند راه مختلف است

استعلام گوشی در سامانه همتا از طریق USSD

در این روش کافی است ابتدا شماره USSD سامانه همتا به شماره *7777# را زده و سپس گزینه «استعلام اصالت» را بزنید و در نهایت IMEI دستگاه را وارد کنید. در مرحله بعد از این کار، سامانه همتا از طریق پیامک یا همان اس ام اس نتیجه استعلام گوشی خریداری شده را برای شما ارسال می‌کند. در این روش باید USSD از طریق سیم کارتی که به نام خودتان است انجام شود و الزامی در مورد گوشی در حال استفاده ندارید؛ تنها کافی است IMEI گوشی که سیم کارت شما در آن است و اقدام به استعلام می‌کنید، قبلاً در سامانه همتا به نام شما رجیستر شده باشد.

استعلام گوشی در سامانه همتا از طریق پیامک

این روش نیز همانند روش بالا است و تنها کافی است به شماره 7777 یک پیامک حاوی IMEI دستگاه خود را ارسال کنید. به یاد داشته باشید که پیامک باید حاوی شماره‌های انگلیسی باشد و پس از آن سامانه همتا اطلاعات مربوط به آن را برای شما پیامک می‌کند. در این روش نیز همانند روش بالا سیم کارت باید به نام خودتان باشد و گوشی نیز به نام شما در سامانه به ثبت رسیده باشد.

استعلام گوشی از طریق اپلیکیشن سامانه همتا

برای دسترسی به این قابلیت، کافی است از اپلیکیشن سامانه همتا در اندروید یا آی او اس استفاده کنید.
دانلود اپلیکیشن سامانه همتا از کافه بازار برای اندروید
دانلود اپلیکیشن سامانه همتا از پلی استور برای اندروید
دانلود اپلیکیشن سامانه همتا برای آیفون از سیب اپ

استعلام گوشی از طریق سایت سامانه همتا

برای این کار کافی است به سایت سامانه همتا سامانه همتا مراجعه کنید و در آن گزینه استعلام اصالت را وارد کنید و در نهایت IMEI گوشی را وارد کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

نحوه فعال کردن گوشی (ثبت گوشی جدید در سامانه همتا)

برای ثبت و فعال سازی گوشی در سامانه همتا کافی است از طریق یکی از روش‌های تائید شده توسط این سامانه اقدام به ثبت IMEI گوشی کنید. به یاد داشته باشید که این کار مستلزم داشتن IMEI گوشی است که باید از طریق دو روش به دست بیاید. این شماره روی جعبه دستگاه نوشته شده است و همچنین با شماره گیری *#06# می‌توان به آن دسترسی داشت.

ثبت گوشی جدید در سامانه همتا از طریق سایت

وارد وب سایت سامانه همتا شوید و ابتدا در آن ثبت نام کنید. پس از ثبت نام، اطلاعات ورود خود را در همین صفحه وارد کنید و ثبت وارد بخش ثبت گوشی شده و IMEI دستگاه جدید را وارد کنید. به یاد داشته باشید که دستگاه باید تا پیش از این برای شخص دیگری رجیستر نشده باشد. در صورت رجیستر شدن گوشی به نام شخص دیگر، باید ابتدا صاحب دستگاه اقدام به انتقال مالکیت دستگاه کند.

ثبت گوشی از طریق USSD در سامانه همتا

در این روش کافی است سیم کارتی که به نام خودتان است را در گوشی جدید انداخته و شماره *7777# را بگیرید. در این بخش گزینه افزودن دستگاه را بزنید و IMEI دستگاه را وارد کنید.

رجیستر کردن گوشی از طریق پیامک

در این روش کافی است به شماره 7777 شماره IMEI دستگاه را پیامک بزنید و دستگاه را به نام خود ثبت کنید.

رجیستری گوشی از طریق اپلیکیشن

برای این کار کافی است ابتدا از طریق روش‌های مختلف اپلیکیشن سامانه همتا را دانلود کرده و سپس اقدام به ثبت IMEI گوشی به نام خود کنید. برای دسترسی به این قابلیت، کافی است از اپلیکیشن سامانه همتا در اندروید یا آی او اس که پیشتر لینک آنها را در بالای صفحه قرار داده ایم، استفاده کنید.

انتقال مالکیت در سامانه همتا

در صورتی که تصمیم به انتقال مالکیت گوشی توسط سامانه همتا را دارید، می‌توانید از دو روش USSD و وب سایت برای انتقال مالکیت به فردی دیگر اقدام کنید.
برای این کار کافی است مراحل زیر را از طریق یکی از دو روش یاد شده انجام دهید:

انتقال مالکیت از طریق USSD

 1. *7777# را بزنید
 2. گزینه انتقال مالکیت را زده و IMEI دستگاه خود را وارد کنید
 3. پس از این کار و دریافت پیامک تائید دستگاه آماده انتقال مالکیت به فرد دیگر خواهد بود.

انتقال مالکیت از طریق وب سایت

به سایت سامانه همتا مراجعه کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا در سایت ثبت نام کنید
 2. سپس اطلاعات خود را وارد کرده و وارد سامانه همتا شوید
 3. در این بخش انتقال مالکیت را زده و در نهایت مالکیت گوشی را از طریق IMEI به فرد دیگر انتقال دهید


چنانچه در این بخش مشکلی دارید می توانید از آموزش زیر استفاده نمایید .
آموزش انتقال مالکیت در سامانه همتا

نمایش شماره اخرین مالک تلفن همراه در سامانه همتا

برای دسترسی به نام مالک آخر گوشی در سامانه همتا کافی است از طریق USSD وب سایت و یا اپلیکیشن سامانه همتا IMEI دستگاه را وارد کرده و در نهایت شماره تلفن ثبت شده در سامانه همتا را مورد بررسی قرار داد. به یاد داشته باشید که این امکان تنها از طریق سیم کارت صاحب دستگاه امکان پذیر خواهد بود.

گوشی های موبایل مسافری چگونه رجیستر می شوند ؟

گوشی‌های مسافری پیش از ورود به کشور باید رجیستری شوند. به همین دلیل در تمام فرودگاه‌ها بخشی مشخص برای ثبت رجیستری و پرداخت گمرک گوشی‌های مسافری در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، وب سایت سامانه همتا می‌تواند در این زمینه به مسافرین کمک کند. مسافرین باید پیش از پایان مهلت سی روزه از طریق یکی از روش‌های تائید شده اقدام به رجیستر تلفن همراه مسافری خود کنند

چه گوشیهایی مشمول طرح رجیستری می باشند ؟

همان‌طور که توضیح داده شد، هر دستگاهی که امکان برقراری تماس صوتی از طریق سیم کارت را داشته باشد، مشمول طرح رجیستری می‌شود. بر همین اساس، پس از خرید هر دستگاهی که این قابلیت را داشته باشد، باید از اصالت و ثبت آن در سامانه همتا اطمینان حاصل کرد.

نحوه رجیستر کردن و فعال‌سازی گوشی‌های دوسیمکارته در سامانه همتا

گوشی‌های دوسیمکارته‌ای که به صورت قانونی وارد کشور شوند نیازی به فعال‌سازی هر دو سیمکارت ندارند بلکه با فعال کردن یکی از سیمکارت‌ها، سیمکارت دوم نیز به صورت خودکار رجیستر و فعال می‏‌شود. با این حال توصیه می‌کنیم هر دو شناسه IMEI را در سامانه همتا چک کنید و در صورتی که یکی از آنها هنوز فعال نشده بود با قرار دادن سیمکارت خود در شکاف دوم اقدام به فعال‌سازی آن کنید.

سامانه همتا
>

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

67 کامنت

سلام من یک گوشی s9 خریدم بعداز هفت ماه راه روشنش کردم الان پیامکی مبنا بر این که گوشی شما ازین تاریخ در دسترس نخواهد بود. من باید چیکار کنم

  Attachments
 1. حجت قیصری

با سلام و وقت بخیر
اگر دستگاه دارای کد رجیستری است آن را در شبکه فعال کنید. در غیر این صورت می بایست دستگاه را رجیستر کنید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام من یک گوشی HUAWEI Mate20 lite از المان اوردم اما با روش هایی که شما توضیح دادید نتوانستم ریجستر کنم با تشکر اگه کمکم کنید

  Attachments
 1. عابدین جعفری

با سلام و وقت بخیر
لطفا با اوپراتور تماس بگیرید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام گوشی که از خارج اوردم از امدنم بیشتر از 30 روز گذشته حالا چه باید کرد؟

  Attachments
 1. آرمان افرا

با سلام و وقت بخیر
باید دستگاه را رجیستر کیند.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام من یه گوشی خریدم ولی ب نام سیم کارت شخص دیگه ای فعال شده و من ب شخص دسترسی ندارم اگه با پشتیبانی تماس بگیرم میتونن شماره شخصو کامل بهم بدن باهاش تماس بگیرم و هماهنگ کنم؟

  Attachments
 1. محمدرضا طاهرخانی

با سلام و وقت بخیر
بله با اوپراتور تماس بگیرید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

من میخواهم گوشم راجسیتر کنم چی باید کنم

  Attachments
 1. فرزانه صفری

سلام و روز خوش
مراحل کامل توضیح داده شده اند.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام من يه گوشي اپل شش از اونطرف برام اوردن ايران روشنش مردم اس ام اس امده كه ثبت نشده چكار كنم كنم كه ثبت شه و سرويس دهيش قطع نشه ؟

  Attachments
 1. سعيد احمدي

سلام و شب خوش
در سامانه گمرکی ثبت نمایید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام
برای ورود گوشی از مرز زمینی و رجیستری آن مشکلی وجود دارد یا روال مجزایی وجود دارد؟

  Attachments
 1. سالار

سلام و شب خوش
خیر فقط در سامانه گمرکی ثبت نمایید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام.من یک گوشی آیفون s5 دارم که قبلا استفاده میکردم و جعبه و گوشی تماما در اختیار خودم بود اما شاید یک سالی بود که کلا خاموش بود والان سیم کارت داخلش گزاشتم sms اومده و نوشته مالک دستگاه شماره تلفن دیگری هست وبرای استفاده بیش تر از سه روز باید...

سلام.من یک گوشی آیفون s5 دارم که قبلا استفاده میکردم و جعبه و گوشی تماما در اختیار خودم بود اما شاید یک سالی بود که کلا خاموش بود والان سیم کارت داخلش گزاشتم sms اومده و نوشته مالک دستگاه شماره تلفن دیگری هست وبرای استفاده بیش تر از سه روز باید از طریق شماره تلفن مالک گوشی و سامانه همتا انتقال مالکیت به این شماره صورت گیرد.یه برند گوشی و مدل و IMEI و مرکز تماس هم نوشته.اونوقت من نمیدونم این گوشی به نام کی ثبت شده.زمانی هم که وارد وضعیت شناسه میشم جوابی که میده اینه:این شناسه دستگاه (IMEI) قبلا با استفاده از فرآیند فعالسازی یا افزودن دستگاه تحت مالکیت سیمکارت دیگری قرار گرفته است. حالا من چیکار باید بکنم و از کجا بفهمم که این دستگاه تحت مالکیت چه شماره ای قرار گرفته؟ ممنون

مشاهده ادامه کامنت
  Attachments
 1. حمید براری

سلام و شب خوش
آیفون های 5s فاقد کد فعال سازی هستند برای انتقال مالکیت سیم کارتی که ابتدا در آن بوده را قرار دهید و فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام یکی از اقوام از خارج گوشی دست دوم خریده و برای من فرستاده امکان ریجستر کردن گوشی هست؟

  Attachments
 1. ای اژ

سلام و شب خوش
بله داخل سامانه اظهارنامه گمرکی ثبت کنید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام حسته نباشید.
بنده یک گوشی ایفون 4 دارم کد فعالسازی رو گم کردم راهی برای رجیستر کردن گوشیم هست یا خیر؟

  Attachments
 1. عرفان نوروزی

سلام و شب خوش
آیفون ۴ فاقد کد رجیستری است مگر آکه به تازگی وارد کشود شده باشد.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده
هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
مشاهده سایر کامنت‌ها ...
Attachments (0 / 3)
Share Your Location