سبد خرید خالی‌ست.

سامانه همتا | ثبت و انتقال مالکیت گوشی در طرح رجیستری

ثبت گوشی در طرح رجیستری

سامانه همتا | سایت سامانه همتا رجیستری گوشی ⚡ ثبت گوشی در طرح رجیستری ⚡ انتقال مالکیت گوشی آیفون در سامانه همتا ⚡ استعلام طرح رجیستری گوشی و ثبت گوشی مسافری ⚡ پیگیری سریال گوشی و پرداخت هزینه رجیستری

سامانه همتا چه امکاناتی در اختیار ما قرار می دهد ؟

در بخشهای زیر مهمترین کاربردهایی که سایت سامانه همتا در اختیار کاربران قرار می دهد و اکثر افراد به بخشی از آن نیازمند هستند ، قرار دارد که آموزش تکمیلی هر بخش بصورت مجزا ارایه شده است

استعلام سریال گوشی در سامانه همتا

استعلام سریال گوشی

قبل از خرید گوشی موبایل ، حتما بایستی از رجیستر بودن و ورود قانونی آن از طریق گمرک اطمینان حاصل کنید .

استعلام رجیستری موبایل
رجیستری گوشی جدید در طرح همتا

رجیستری گوشی جدید

برای ثبت گوشی جدید در طرح رجیستری می توانید از طریق آموزش زیر در سامانه همتا براحتی تمامی مراحل را تکمیل نمایید .

ثبت گوشی در طرح رجیستری
انتقال مالکیت طرح رجیستری

انتقال مالکیت گوشی

برای خرید گوشی تلفن همراه کارکرده نیاز است که مالکیت این گوشی در سامانه همتا به شماره جدید خریدار منتقل شود .

انتقال مالکیت سامانه همتا
مشاهده مالک قبلی موبایل

نمایش شماره اخرین مالک

یکی از قابلیتهای سامانه همتا نمایش آخرین شماره تلفنی است که گوشی همراه با آن رجیستر و ثبت شده است .

مشاهده مالک قبلی موبایل

طرح رجیستری گوشی موبایل چیست ؟

حتما در مورد طرح رجیستری گوشی های موبایل خبرهایی شنیده‌اید. طرح رجیستری به هدف جلوگیری از واردات گوشی های قاچاق به داخل کشور پیاده‌سازی شد. فاز اول طرح رجیستری در مهر ماه پیاده سازی شد و از 14 آذر ماه هم شاهد پیاده سازی فاز دوم این طرح بودیم که مختص برند اپل و آیفون و آیپد های سیم کارت خور بود و هم اکنون بعد از گذشت چندین ماه تمامی برندهای تلفن همراه را شامل گردیده است . با اجرای طرح رجیستری تمامی گوشی های تلفن همراه که از طریق مبادی قانونی و گمرک وارد کشور نشده باشند امکان آنتن دهی و استفاده از اپراتورهای ایرانی را نخواهند داشت . اما مطمئنا در این میان سوالات زیادی برای کاربران و حتی فروشندگان به وجود می‌آید. چگونه گوشی را رجیستر کنیم؟ چگونه باید از اصالت گوشی با خبر شویم و غیره . برای پاسخ به این سوالات و ابهامات سامانه همتا شروع به کار کرده است. سامانه همتا در واقع یک پایگاه همیشه در دسترس برای پاسخگویی به سوالات افراد در رابطه با طرح رجیستری موبایل است. دسترسی به این سامانه از طریق سایت، از طریق کد دستوری USSD، پیامک و حتی اپلیکیشن آن امکانپذیر است.

سامانه همتا چیست و چه کاربردی دارد ؟

سامانه همتا در حقیقت مجری طرح رجیستری از طرف وزارت ارتباطات در ایران است. این سامانه وظیفه مدیریت گوشی‌ها و دیگر دستگاه‌های مشمول طرح رجیستری را بر عهده دارد.
هدف اصلی این سامانه مبارزه با قاچاق کالا و حفاظت از حقوق مصرف کننده در چارچوب طرح رجیستری و مقابله با خرید دستگاه‌های دسته دوم و غیر اورجینال است.
تمامی خریداران و فروشندگانی که تصمیم به مبادله گوشی‌های تلفن همراه دارند باید از طریق این سامانه اقدام به تائید اصالت گوشی و ثبت آن به نام خود کنند.

استعلام اصالت گوشی در سامانه همتا

خریداران باید بدانند که پیش از اقدام به خرید هر نوع گوشی تلفن همراه یا هر محصولی که امکان برقراری مکالمه از طریق سیم کارت را دارد، باید ابتدا از طریق سامانه همتا اصالت محصول بررسی شود. گفتنی است که تائید اصالت کالا تنها برای دستگاه‌هایی که رفتار مشابه با تلفن‌های همراه را دارند لازم است. برای مثال تبلت‌هایی که قابلیت برقراری تماس صوتی را ندارند، نظیر آیپد و یا مودم‌های 3G و 4G نیازی به ثبت در سامانه همتا ندارند.
روش استعلام اصلت گوشی در سامانه همتا به چند راه مختلف است

استعلام گوشی در سامانه همتا از طریق USSD

در این روش کافی است ابتدا شماره USSD سامانه همتا به شماره *7777# را زده و سپس گزینه «استعلام اصالت» را بزنید و در نهایت IMEI دستگاه را وارد کنید. در مرحله بعد از این کار، سامانه همتا از طریق پیامک یا همان اس ام اس نتیجه استعلام گوشی خریداری شده را برای شما ارسال می‌کند. در این روش باید USSD از طریق سیم کارتی که به نام خودتان است انجام شود و الزامی در مورد گوشی در حال استفاده ندارید؛ تنها کافی است IMEI گوشی که سیم کارت شما در آن است و اقدام به استعلام می‌کنید، قبلاً در سامانه همتا به نام شما رجیستر شده باشد.

استعلام گوشی در سامانه همتا از طریق پیامک

این روش نیز همانند روش بالا است و تنها کافی است به شماره 7777 یک پیامک حاوی IMEI دستگاه خود را ارسال کنید. به یاد داشته باشید که پیامک باید حاوی شماره‌های انگلیسی باشد و پس از آن سامانه همتا اطلاعات مربوط به آن را برای شما پیامک می‌کند. در این روش نیز همانند روش بالا سیم کارت باید به نام خودتان باشد و گوشی نیز به نام شما در سامانه به ثبت رسیده باشد.

استعلام گوشی از طریق اپلیکیشن سامانه همتا

برای دسترسی به این قابلیت، کافی است از اپلیکیشن سامانه همتا در اندروید یا آی او اس استفاده کنید.
دانلود اپلیکیشن سامانه همتا از کافه بازار برای اندروید
دانلود اپلیکیشن سامانه همتا از پلی استور برای اندروید
دانلود اپلیکیشن سامانه همتا برای آیفون از سیب اپ

استعلام گوشی از طریق سایت سامانه همتا

برای این کار کافی است به سایت سامانه همتا سامانه همتا مراجعه کنید و در آن گزینه استعلام اصالت را وارد کنید و در نهایت IMEI گوشی را وارد کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

نحوه فعال کردن گوشی (ثبت گوشی جدید در سامانه همتا)

برای ثبت و فعال سازی گوشی در سامانه همتا کافی است از طریق یکی از روش‌های تائید شده توسط این سامانه اقدام به ثبت IMEI گوشی کنید. به یاد داشته باشید که این کار مستلزم داشتن IMEI گوشی است که باید از طریق دو روش به دست بیاید. این شماره روی جعبه دستگاه نوشته شده است و همچنین با شماره گیری *#06# می‌توان به آن دسترسی داشت.

ثبت گوشی جدید در سامانه همتا از طریق سایت

وارد وب سایت سامانه همتا شوید و ابتدا در آن ثبت نام کنید. پس از ثبت نام، اطلاعات ورود خود را در همین صفحه وارد کنید و ثبت وارد بخش ثبت گوشی شده و IMEI دستگاه جدید را وارد کنید. به یاد داشته باشید که دستگاه باید تا پیش از این برای شخص دیگری رجیستر نشده باشد. در صورت رجیستر شدن گوشی به نام شخص دیگر، باید ابتدا صاحب دستگاه اقدام به انتقال مالکیت دستگاه کند.

ثبت گوشی از طریق USSD در سامانه همتا

در این روش کافی است سیم کارتی که به نام خودتان است را در گوشی جدید انداخته و شماره *7777# را بگیرید. در این بخش گزینه افزودن دستگاه را بزنید و IMEI دستگاه را وارد کنید.

رجیستر کردن گوشی از طریق پیامک

در این روش کافی است به شماره 7777 شماره IMEI دستگاه را پیامک بزنید و دستگاه را به نام خود ثبت کنید.

رجیستری گوشی از طریق اپلیکیشن

برای این کار کافی است ابتدا از طریق روش‌های مختلف اپلیکیشن سامانه همتا را دانلود کرده و سپس اقدام به ثبت IMEI گوشی به نام خود کنید. برای دسترسی به این قابلیت، کافی است از اپلیکیشن سامانه همتا در اندروید یا آی او اس که پیشتر لینک آنها را در بالای صفحه قرار داده ایم، استفاده کنید.

انتقال مالکیت در سامانه همتا

در صورتی که تصمیم به انتقال مالکیت گوشی توسط سامانه همتا را دارید، می‌توانید از دو روش USSD و وب سایت برای انتقال مالکیت به فردی دیگر اقدام کنید.
برای این کار کافی است مراحل زیر را از طریق یکی از دو روش یاد شده انجام دهید:

انتقال مالکیت از طریق USSD

 1. *7777# را بزنید
 2. گزینه انتقال مالکیت را زده و IMEI دستگاه خود را وارد کنید
 3. پس از این کار و دریافت پیامک تائید دستگاه آماده انتقال مالکیت به فرد دیگر خواهد بود.

انتقال مالکیت از طریق وب سایت

به سایت سامانه همتا مراجعه کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا در سایت ثبت نام کنید
 2. سپس اطلاعات خود را وارد کرده و وارد سامانه همتا شوید
 3. در این بخش انتقال مالکیت را زده و در نهایت مالکیت گوشی را از طریق IMEI به فرد دیگر انتقال دهید


چنانچه در این بخش مشکلی دارید می توانید از آموزش زیر استفاده نمایید .
آموزش انتقال مالکیت در سامانه همتا

نمایش شماره اخرین مالک تلفن همراه در سامانه همتا

برای دسترسی به نام مالک آخر گوشی در سامانه همتا کافی است از طریق USSD وب سایت و یا اپلیکیشن سامانه همتا IMEI دستگاه را وارد کرده و در نهایت شماره تلفن ثبت شده در سامانه همتا را مورد بررسی قرار داد. به یاد داشته باشید که این امکان تنها از طریق سیم کارت صاحب دستگاه امکان پذیر خواهد بود.

گوشی های موبایل مسافری چگونه رجیستر می شوند ؟

گوشی‌های مسافری پیش از ورود به کشور باید رجیستری شوند. به همین دلیل در تمام فرودگاه‌ها بخشی مشخص برای ثبت رجیستری و پرداخت گمرک گوشی‌های مسافری در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، وب سایت سامانه همتا می‌تواند در این زمینه به مسافرین کمک کند. مسافرین باید پیش از پایان مهلت سی روزه از طریق یکی از روش‌های تائید شده اقدام به رجیستر تلفن همراه مسافری خود کنند

چه گوشیهایی مشمول طرح رجیستری می باشند ؟

همان‌طور که توضیح داده شد، هر دستگاهی که امکان برقراری تماس صوتی از طریق سیم کارت را داشته باشد، مشمول طرح رجیستری می‌شود. بر همین اساس، پس از خرید هر دستگاهی که این قابلیت را داشته باشد، باید از اصالت و ثبت آن در سامانه همتا اطمینان حاصل کرد.

نحوه رجیستر کردن و فعال‌سازی گوشی‌های دوسیمکارته در سامانه همتا

گوشی‌های دوسیمکارته‌ای که به صورت قانونی وارد کشور شوند نیازی به فعال‌سازی هر دو سیمکارت ندارند بلکه با فعال کردن یکی از سیمکارت‌ها، سیمکارت دوم نیز به صورت خودکار رجیستر و فعال می‏‌شود. با این حال توصیه می‌کنیم هر دو شناسه IMEI را در سامانه همتا چک کنید و در صورتی که یکی از آنها هنوز فعال نشده بود با قرار دادن سیمکارت خود در شکاف دوم اقدام به فعال‌سازی آن کنید.

سامانه همتا
>

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

43 کامنت

سلام. گوشی j710f در سامانه ی همتا ثبت نشده. مالک قبلی را هم نمیشناسم. لطفن راهنمایی کنید چیکار کنم

  Attachments
 1. آرام زندی

سلام و روز خوش
در سامانه همتا ثبت نام کنید سپس از طریق گزینه "وضعیت شناسه دستگاه" شماره تلفن ثبت شده را مشاهده کنید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام.خسته نباشید.من یک گوشی دارم که چند ماهه کلا خاموشه والان سیم کارت داخلش گزاشتم sms اومده و نوشته مالک دستگاه شماره تلفن دیگری هست وبرای استفاده بیش تر از سه روز باید از طریق شماره تلفن مالک گوشی و سامانه همتا انتقال مالکیت به این شماره صورت...

سلام.خسته نباشید.من یک گوشی دارم که چند ماهه کلا خاموشه والان سیم کارت داخلش گزاشتم sms اومده و نوشته مالک دستگاه شماره تلفن دیگری هست وبرای استفاده بیش تر از سه روز باید از طریق شماره تلفن مالک گوشی و سامانه همتا انتقال مالکیت به این شماره صورت گیرد.یه برند گوشی و مدل و IMEI و مرکز تماس هم نوشته.اونوقت من نمیدونم این گوشی به نام کی ثبت شده .چطور باس شماره مالک گوشی رو پیدا کنم تا بهش بگم که گوشی رو منتقل کنه به شماره من ؟!

مشاهده ادامه کامنت
  Attachments
 1. امیرعلی موسوی

با سلام و روز خوش
در سامانه همتا ثبت نام کنید سپس از طریق ستون سمت راست در پنل کاربری گزینه "وضعیت شناسه دستگاه" را انتخاب کنید و از شماره تلفن ثبت شده مطلع شوید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام من یک گوشی اپل دارم که مدتها از آن استفاده نکردهام و الان که سیم کارت انداختم یک ماه مهلت داده چه کار باید کنم

  Attachments
 1. م ب پ

سلام و روز خوش
اگر دستگاه خود را تا قبل از شروع طرح رجیستری با سیم کارت فعال نکرده باشید، تلفن همراه شما مشمول طرح رجیستری شده و باید در سامانه ثبت شود.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام من يك گوشي اپل پيدا كردم كه اپل اي دي داره،نميتونم فعالش كنم،بايد چيكار كنم؟
لطفا كمك كنيد،ميخوام صاحبش رو پيدا كنم

  Attachments
 1. سيد غفور سيدآبادي

سلام و روز خوش
اطلاعات اپل آی دی برای شخص غیر، قابل ریکاوری نیست.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام اگه کد رجیستری گم کنیم چکار باید کنیم ؟

  Attachments
 1. vahid jafari

با سلام و روز خوش
اگر اطلاعات رو به صورت مسافری دریافت کرده اید در پروفایل شما ذخیره شده است در غیر این صورت با سامانه تماس حاصل فرمایید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

با درود و احترام ، مدت زمان انتظار تا دریافت کد فعال سازی گوشی مسافری بعد از ثبت اطلاعات مسافری در سامانه همتا حدودا چند روز می باشد ؟ با تشکر

  Attachments
 1. ژ خ

با سلام و روز بخیر
حداکثر زمان برای تایید دستگاه ثبت شده ۷۲ کاری ساعت می باشد.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

با سلام؛ قرار بود گوشی هایی که قبل از اجرای طرح ریجستری خریداری شدن غیرفعال نشن اما الان گوشی من غیر فعال شده! من کد فعال سازی هم ندارم...حالا باید چکار کنم؟
لطفا راهنمایی کنید، باتشکر.

  Attachments
 1. محمد

با سلام و روز خوش
تمامی تلفن های همراهی که قبل از اجرای طرح با آن ها تماس بر قرار شده فعال می باشند در غیر این صورت در سایت اظهار نامه گمرکی و سامانه همتا باید ثبت شوند.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

با سلام
بنده چند روز پیش یک گوشی خریدم در زمان انتقال ماکیت فروشنده اشتباهن شماره یکی دیگر را به جای شماره من را وارد کرد الان هم هر چه با ان شماره تماس میگیریم میگه این شماره خارج از سرویس میباشد یه جوری شده که کلا به این شماره دسترسی ندارم لطفا...

با سلام
بنده چند روز پیش یک گوشی خریدم در زمان انتقال ماکیت فروشنده اشتباهن شماره یکی دیگر را به جای شماره من را وارد کرد الان هم هر چه با ان شماره تماس میگیریم میگه این شماره خارج از سرویس میباشد یه جوری شده که کلا به این شماره دسترسی ندارم لطفا راهنمایی کنید
ممنون

مشاهده ادامه کامنت
  Attachments
 1. عمار ویردی

با سلام
به منظور انتقال مالکیت کد تایید را وارد کردید و باید برای انتقال مالکیت به شماره مورد نظر دسترسی داشته باشید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

کی از دوستان دخترشون گوشی رو با گذرنامه خودشون وارد کردن گوشی اوردن پیش ما بعدش ولی از قبل ب یک موبایل فروشی رفته و اونجا موبایلیه فک کنم مشخصات خودشو جهت استعلام هزینه گمرکی وارد کرده و تایید کرده ولی پرداخت نکرده صاحب گوشی ک اشنا هم هستن و...

کی از دوستان دخترشون گوشی رو با گذرنامه خودشون وارد کردن گوشی اوردن پیش ما بعدش ولی از قبل ب یک موبایل فروشی رفته و اونجا موبایلیه فک کنم مشخصات خودشو جهت استعلام هزینه گمرکی وارد کرده و تایید کرده ولی پرداخت نکرده صاحب گوشی ک اشنا هم هستن و سرشناس ب من مراجعه کردن و من هم پرداخت رو براشون انجام دادم فقط پرداخت رو با سیستم خودمون. الان چکار باید کرد؟ارسال شد.ولی الان چون از قبل درخواست طرف معوق بوده همون درخواست با شماره ملی موبایله ثبت شده.ارسال شد.چکار باید کرد الان؟ارسال شد.من هم شناسه پرداخت رو دارمارسال شد.ایا برای ایشون ک از قبل مشخصاتشو وارد سیستم کردن هم شناسه پرداخت پیامک شده؟ارسال شد.ممنون میشم راهنمایی کنیدارسال شد.
ابا میتونه از اطلاعات وارد شده بدون داشتن گوشی استفاده کنه؟

مشاهده ادامه کامنت
  Attachments
 1. علی زمانی

با سلام و روز خوش
اگر اطلاعات اشتباه وارد شده باشد در وارد کردن اطلاعات گوشی در سامانه همتا به مشکل بر خواهید خورد و لازم به ذکر ایت هیچ مبلغی مستردد نمی شود. و در صورت نداشتن گوشی اطلاعات آن هیچ کاربردی ندارد.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده

سلام من کد فغالسازی را مفقود نمودم چجوری میتونم بدست بیارم هنو گوشی آمبند هستش. راهنمایی کنید ممنون میشم

  Attachments
 1. مهدی

سلام و روز خوش
با سامانه همتا تماس حاصل فرمایید.

  Attachments
 1. عليرضا احدزاده
هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
مشاهده سایر کامنت‌ها ...
Attachments (0 / 3)
Share Your Location