سبد خرید خالی‌ست.
مصاحبه با تيم کوک، مديرعامل فعلي شرکت اپل
ایفون ۸
آیفون 8

قیمت خرید آیفون 8

  لوازم جانبی آیفون
لوازم جانبی آیفون

لوازم جانبی آیفون

آیفون ایکس x
آیفون X | ایفون ایکس

قیمت خرید آیفون X ایکس

 

مدتي است که اصرار بر اين است که بگويند شرکت اپل بعد از فوت "استيو جابز" دچار بحران شده است و ديگر نمي‌تواند مانند گذشته مشتريانش را راضي نگه داشته يا افراد جديدي را جذب خود کند اما اگر نگاهي به آمار و گزارش‌هاي ساليانه‌اي که منتشر مي‌شود داشته باشيم، مي‌بينيم که اين شرکت با وجود اين که پيشرفت چشم‌گيري نداشته است اما عقبگرد هم نداشته.

شايد وجود رقباي بسيار سرسختي مانند سامسونگ کار را براي اين شرکت مشکل کرده باشد اما اين که بخواهيم همه مسائل را به شکل دوران قبل از مرگ استيو جابز و بعد از رفتن او تقسيم‌بندي کنيم، کار بسيار اشتباهي خواهد بود. درست است که وجود يک مدير خلاق و مبتکر مي‌تواند يک شرکت را به اوج برساند اما وجود تيم متخصص و پر ايده هم نقش بسيار مهمي در اين پيشرفت دارد که بايد گفت اپل اين تيم متخصص را چند سالي است که در اختيار دارد و موفقيت‌هاي پي‌درپي اين شرکت هم مديون همين تيم متخصص است.

در اين چند سال فشار زيادي روي "تيم کوک" مديرعامل فعلي اپل، بود. زيرا بعد از استيو جابز همه افراد کار او را زير ذره بين قرار داده بودند تا با اولين خطا نحوه عملکردش را زير سئوال برده و در همه حال او را با استيو جابز مقايسه کرده و دائما خطاهايش را به او گوشزد کنند. تمامي اين موارد در حالي است که در زمان زنده بودن جابز هم بيشتر کارها را کوک به تنهايي انجام مي‌داد ولي ميزان اعتمادي که به او در طول اين مدت شد بسيار کم‌تر از آن چيزي بود که انتظار آن مي‌رفت.

تيم کوک به تازگي مصاحبه‌ای را در مورد نحوه اداره اپل و استراتژی های اين شرکت انجام داده است. اين مصاحبه در زمانی انجام شده است که آقای کوک در حال بازديد از کمپ دانشگاه دوک بود. او 25 سال قبل مدرک MBA خود را از همين دانشگاه گرفته است.

تا به حال تمامی مصاحبه‌هايی که با او شده توسط نشريات اقتصادی يا تحليلگران "وال استريت" بوده است و در تمامي آن‌ها کوک ظاهری بسيار خشک داشته و در مقابل سئوالات گارد گرفته است. هميشه از او خواسته شده که خودش را با جابز مقايسه کند و او هميشه از اين کار طفره رفته و در مقابل آن مقاومت کرده است اما اين بار او بيش از حالت معمول به افشای اطلاعات پرداخته و به صورت تصادفي خودش را با جابز مقايسه کرده است.

1031119.jpg

مصاحبه تيم کوک، مديرعامل فعلي شرکت اپل : 

در زماني که براي انجام يک همکاری فکر کرده و تصميم مي‌گيريد، چه کيفيت‌هايي را در نظر مي‌گيريد؟ چه ملاک‌هايي براي استخدام افراد داريد؟

به نظر من شما بايد به دنبال افرادي باشيد که اهل سياست نباشند و در واقع افرادي مي‌توانند در تيم مثمر ثمر بوده و کمک موثري باشند که بتوانند به تنهايي رسيدن به دستاوردهاي جديد را جشن بگيرند. آن‌ها نبايد به دليل اين که در معرض توجه بيشتر قرار بگيرند کاري را انجام دهند. انسان‌هاي زيرک و باهوش هميشه اين گونه هستند و مي‌دانند که اختلاف نظر داشتن‌ها چه ارزش زيادي دارد. من براي تيم خود به دنبال افرادي هستم که براي کارشان ارزش قائل باشند و حتي اگر در ساعات غير کاري و دير وقت ايده‌اي به ذهنشان رسيد، با ما تماس گرفته و آن را بيان کنند.

 

به نظر شما حرکت تيمي بهتر است يا اين که کسي که ايده مي‌دهد خودش تمامي امور را در دست بگيرد؟

براي من مهم است که افراد به صورت تيمي فعاليت کنند. شما بايد به کساني اعتماد کنيد که اعتقاد دارند هميشه کسي وجود دارد که به آن‌ها کمک کند تا ايده‌شان را يک پله جلوتر ببرند نه اين که فقط به دنبال اين باشند که خودشان را مطرح کرده و همه کار را خودشان انجام دهند.

 

پس اپل شرکتي است که فرد محور نيست؟

مسلما کسي نيست که بتواند به تنهايي کار مهم و تاثيرگذاري را انجام دهد. در دنياي اپل، همه مسائل به گونه متفاوتي تعريف مي‌شود و دليل خاص بودن ما همين است که روي سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرويس تمرکز مي‌کنيم و در عين انجام يک کار تيمي به جلو حرکت مي‌کنيم. ما در اپل احتياج داريم که نيروهايمان به گونه‌اي با هم کار کنند که محصولاتي منحصر به فرد را توليد کنند.

 

شما در پاييز گذشته «اسکات فوراستال» را که به عنوان نمونه کوچکي از استيو جابز به حساب مي‌آمد، اخراج کرديد. چرا؟

شايد بتوان گفت که اخراج کسي که مسئول تاثيرگذارترين نرم‌افزار موبايل در کل دنياست، ريسک بسيار بزرگي براي من بود اما فوراستال فردي بود که به خوبي با ديگر مديران کار نمي‌کرد و من به دنبال يک همکاري صميمانه مي‌گردم.

 

در اپل نسبت به زمان حضور جابز چه مسائلي تغيير کرده است؟

به نظر من اپل در زمان مديريت جابز بيشتر به شکل شرکتي ديده مي‌شد که با يک نفر تعريف مي‌شود و اگر آن يک نفر نباشد، همه به دردسر خواهند افتاد اما من به گونه‌اي رفتار کرده‌ام که اين شرکت توسط افراد متعددي اداره مي‌شود که در کنار هم و با هم کار مي‌کنند.

 

آیفون 7 - 32 گیگ قیمت درج نشده است.
آیفون 7 - 128 گیگ 3,189,000 تومان
 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

0 کامنت

هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location