قابلیت کارکرد همزمان با چند نرم افزار در iOS 9

قابلیت کارکرد همزمان با چند نرم افزار در iOS 9

قابلیت کارکرد همزمان با چند نرم افزار در iOS 9

یکی از کاربردی ترین قابلیت هایی که اپل در iOS 9 گنجانده است، قابلیت مولتی تسکینگ پیشرفته یا همان کار کردن با دو برنامه به طور همزمان بر روی یک صفحه است. این قابلیت که متاسفانه تنها برای آیپد قابل استفاده است، به کاربران اجازه میدهد تا از امکاناتی بهره‌مند شوند که پیش از این ممکن نبود و تنها نصب برخی از توییک های سیدیا میتوانست عملکردی تقریبا مشابه آن داشته باشد.

در اینجا نگاهی به قابلیت مولتی تسکینگ آیپد خواهیم داشت. 

اپل مولتی تسکینگ آیپد را در سه نمای مختلف در اختیار کاربر قرار داده است و شما میتوانید بعد از کار کردن با هر سه تای آنها، انتخاب کنید که بعد از این، از چه نمایی استفاده خواهید کرد. سه نمای Slide Over, Split View و Picture in Picture قابل فعالسازی هستند و به سرعت و به آسانی میشود بین برنامه های باز جابجا شده، و از آنها استفاده کنید.

نمای Slide Over

قابلیت کارکرد همزمان با چند نرم افزار در iOS

در این نما شما یک برنامه را به طور تمام صفحه در اختیار خواهید داشت و میتوانید برنامه‌ی بعدی را به صورت یک ستون با عرض دلخواه در کنار آن داشته باشید. برای فعال کردن این نما کافی است هنگامیکه از یک برنامه در حال استفاده‌اید، از انتهای راست صفحه به سمت چپ سوایپ کنید (دستتان را بکشید) تا یک ستون باز شده و برنامه‌ی دوم در آن باز شود.

وقتیکه بر روی برنامه‌ی دوم دستتان را قرار دهید، برنامه‌ی اصلی تیره میشود تا بتوانید با تمرکز بیشتری از اپ دوم استفاده کنید. همچنین برای تغییر این اپ نیز میتوانید از لبه‌ی بالایی ستون به سمت پایین سوایپ کنید تا لیستی از برنامه ها ظاهر شود و بتوانید هرکدام را که میخواهید باز کنید. هروقت هم که کارتان با اپ دوم تمام شد، کافی است بر روی برنامه‌ی اول تپ کنید تا فعال شود و به کار قبلی تان برسید.

نمای Split View

قابلیت کارکرد همزمان با چند نرم افزار در iOS

در نمای قبلی دیدید که برنامه‌ی دوم، حدود یک سوم از صفحه را میپوشاند. اما در نمای Split View میتوانید دو برنامه را به طور همزمان فعال و درکنار هم داشته باشید. برای نمایش این نما کافی است از لبه‌ی راست صفحه‌ی برنامه‌ی اول به سمت چپ سوایپ کنید و این کار را تا زمانی که پنجره‌ی آن به وسط صفحه برسد، ادامه دهید. با اینکار دو برنامه به طور هم اندازه باز میشوند و هرکدام نصف صفحه را اشغال میکنند.

تفاوت این نما با نمای قبلی این است که هر دو برنامه فعال هستند و میتوانید هر لحظه با هرکدام از آنها کار کنید. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، در زمان هایی که نیاز دارید اطلاعات یک برنامه را با برنامه‌ی دیگر چک کنید یا آنها را به هم انتقال دهید، این نما بهترین حالت استفاده از دو برنامه است. مثلا در این تصویر کاربر یک مقصد گردشگری را در سایت سمت چپ دیده است و در سمت راست دارد مکان آنرا بر روی نقشه چک میکند و علامت میگذارد.

نمای Picture in Picture

قابلیت کارکرد همزمان با چند نرم افزار در iOS

این نما تقریبا مشابه قابلیت تصویر در تصویر تلویزیون های جدید میباشد که به کاربر اجازه میدهد یک برنامه را به صورت تمام صفحه و برنامه‌ی دیگر را به صورت یک پنجره‌ی کوچک در گوشه‌ی صفحه داشته باشد. هر دو برنامه نیز فعال و قابل استفاده میباشند. مثلا در تصویر این نما مشاهده میکنید که کاربر درحال چک کردن ایمیل هایش میباشد و در گوشه‌ی صفحه نیز دارد برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه اش را تماشا میکند.

محدودیت ها

قابلیت مولتی تسکینگ پیشرفته اکنون تنها برای نرم افزارهای خود اپل قابل استفاده است و توسعه دهندگان برنامه های دیگر باید در بروزرسانی های جدید، امکان استفاده از این قابلیت را در اپ های خود قرار دهند. هرچند که با توجه به سابقه‌ی توسعه دهندگان بزرگ اپ استور، انتظار میرود این کار به سرعت و احتمالا تا پایان سال جاری میلادی انجام شود.

همچنین بدلیل مسائل فنی، این قابلیت بر روی بعضی از آیپدها قابل استفاده نیست. نمای Split View تنها برای آیپد ایر ۲ و نماهای Slide Over و Picture-in-Picture برای آیپد مینی ۲، آیپد مینی ۳، آیپد ایر و آیپد ایر ۲ قابل استفاده اند.

تست سرعت عملکرد iOS 8.4 در برابر iOS 9 بتا 5
تصاویر لو رفته از طراحی iPad mini 4

عرفان محمدی

مشاهده سایر مطالب عرفان محمدی

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

انجمن تخصصی اپل

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه NIC میتوانید از تازه ترین اخبار و مطالب وبسایت و همچنین اعلامیه ها و تخفیف های فروشگاه مطلع شوید.

پیگیری سفارشات

تلفن تماس: 021 88 66 66 70 - 5 داخلی 202
ساعات پاسخگویی: 9:00 - 20:00

مشاوره و فروش

تلفن تماس: 021 88 66 66 70 - 5 داخلی 200 و 201
خط مستقیم: 0912 004 7278
خط مستقیم: 0912 004 7277

پشتیبانی گیفت کارت و اپل آیدی

تلفن تماس: 051 37071 داخلی 215 و 216
خط مستقیم گیفت کارت: 0915 700 7071
خط مستقیم اپل آیدی: 0915 004 7071

نرم افزار و سخت افزار

تلفن تماس: 051 37071
داخلی واحد نرم افزار: 210
داخلی واحد سخت افزار: 302
آدرس :

تهران، بلوار نلسون ماندلا ( آفریقا )، خیابان آناهیتا، برج امین، طبقه هفتم ( 021 88 6666 70 - 5 )

مشهد، بلوار دستغیب، نرسیده به چهارراه خیام، روبروی بانک کشاورزی ( 051 37071 )