سبد خرید خالی‌ست.
M1-Linux

توسعه دهندگان رسمی لینوکس به تازگی هسته این سیستم عامل را برای پردازنده‌های M1 آماده عرضه کرده‌اند. کرنل ۵.۱۳ لینوکس از همین حالا با پشتیبانی از پردازنده M1 اپل عرضه شده است.

لینوس توروالدز به‌عنوان خالق و یکی از توسعه‌دهندگان اصلی کرنل لینوکس نیز این موضوع را تائید کرده است که نسخه جدید امکان پشتیبانی از معماری پردازنده‌های ARM نظیر M1 را دارد و کاربران به‌زودی می‌توانند نسخه‌های جدید سیستم عامل‌های لینوکسی را روی مک بوک پرو ۲۰۲۰، مک بوک ایر ۲۰۲۰ و مک مینی نصب کنند.

تا پیش از این البته کاربران می‌توانستند امکان اجرای نسخه‌های ARM را روی کامپیوترهای مک به صورت مجازی داشته باشند، اما این نسخه جدید امکان بوت شدن و اجرای بومی توزیع‌های لینوکسی را به کاربران می‌دهد.

گفتنی است که با وجود عرضه نسخه ۵.۱۳ کرنل لینوکس با پشتیبانی از مک‌های جدید، هنوز کاربران عادی امکان استفاده از آن را نصب روی دستگاه‌های مختلف ندارند، چرا که توسعه دهندگان توزیع‌های مختلف لینوکسی برای عرضه نسخه‌های سازگار با این کرنل زمان نیاز خواهند داشت.

علاوه بر این توسعه دهندگان این نسخه تأکید کرده‌اند که هنوز نسخه یاد شده سازگاری کامل با مک بوک‌های جدید اپل را ندارد که این موضوع مشخصاً به عدم سازگاری سخت افزارهای مک بوک و عدم توسعه درایورها مربوط است. بسیاری از بخش‌های سخت افزاری مک بوک‌های جدید، درایور مناسب برای کارکرد با لینوکس را ندارد و هنوز زمان قابل توجهی برای عرضه نهایی توزیع‌های لینوکسی باقی مانده است.

در زمان عرضه مک بوک‌های مبتنی بر پردازنده M1 یکی از مهم‌‌ترین چالش‌ها برای بسیاری از طرفداران این کامپیوترها اجرای سیستم عامل‌های دیگر غیر از مک او اس روی این کامپیوتر بود. اما حالا توسعه دهندگان لینوکس این امر را ممکن کرده‌اند.

مطالب مرتبط :

خرید گیفت کارت
خرید گیفت کارت

خرید انواع گیفت کارت

  گیفت کارت پلی استیشن
خرید گیفت کارت ps4

خرید گیفت کارت PS4

  خرید گیفت کارت اپل
خرید گیفت کارت اپل

خرید گیفت کارت اپل

 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

0 کامنت

هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
0 کاراکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location