سبد خرید خالی‌ست.
Starlink1

استارلینک یکی از پروژه‌های جدید و بلندپروازانه ایلان ماسک است که این روزها با سروصدای زیادی در میان خبرگزاری‌های تمامی کشورهای مختلف همراه شده است. در این میان یکی از سؤال‌های اصلی این است که آیا اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران قابل دسترسی خواهد بود یا کاربران ایرانی از این اینترنت محروم خواهند شد.

در همان ابتدای انتشار خبرهای مربوط به استارلینک گزارشی مبنی بر این موضوع منتشر شد که اینترنت استارلینک قرار است در ایران و برخی از کشورهای جهان به‌صورت رایگان ارائه شود. این موضوع همچنین اخیراً نیز توسط ایلان ماسک نیز در پاسخ به توییت یکی از کاربران ایرانی تائید شده بود و او گفته بود که «تا جای ممکن از ارائه خدمات به ایرانیان حمایت می‌کند»

بسیاری از افراد نیز بر این باور هستند که در صورت ارائه اینترنت استارلینک در میان کشورهای مختلف، باعث می‌شود تا مسائلی چون کاهش سرعت اینترنت و فیلترینگ به‌طور کامل برطرف شود و تمامی کاربران در سراسر دنیا به اینترنتی آزاد و بدون محدودیت از لحاظ کیفیت و محتوا دسترسی داشته باشند. حال سؤال این است که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چیست و چرا تا این حد در میان خبرگزاری‌ها سروصدا ایجاد کرده و آیا این اینترنت در ایران قابل دسترسی خواهد بود یا کاربران همچنان باید به اینترنت‌های ارائه شده توسط آی اس پی‌های ایرانی محدود باشند.

در ادامه این مطلب به‌طور کامل اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را معرفی خواهیم کرد و مزایا و مشکلات آن برای استفاده در ایران را نیز خواهیم گفت. 

استارلینک چیست و چرا تا این حد سروصدا کرده است؟

استارلینک (Starlink) یکی از پروژه‌های اسپیس ایکس تحت مدیریت ایلان ماسک است که قرار است به‌صورت ماهواره‌ای به کاربران سراسر دنیا امکان دسترسی به اینترنت را بدهد.

سازوکار اسپیس ایکس به این صورت است که تعداد زیادی ماهواره‌های کوچک را در مدارهای پایینی زمین قرار می‌دهد تا از آن طریق به‌تمامی نقاط دنیا امکان انتقال داده را فراهم کند. توسعه این پروژه از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است، با این حال از سال ۲۰۲۰ میلادی با راه اندازی نسخه‌های اولیه این سرویس در برخی از ایالت‌های آمریکا و سخنانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در مورد ارائه رایگان اینترنت ماهواره‌ای به برخی از کشورها از جمله ایران، سروصداهای زیادی را به پا کرد. 

تصویری از دیش استارلینک

ماهواره‌های کوچک ارائه شده در استارلینک طی پرتاب‌های متعدد به نقاط مختلف زمین به گونه‌ای در مدارهای پایینی قرار می‌گیرند که گردش زمین اختلالی روی روند انتقال داده در هر یک از نقاط مختلف ایجاد نمی‌کند و عملاً کاربر در هر جایی که از زمین باشد می‌تواند با یک کیفیت مشخص از اینترنت استفاده کند. این موضوع به معنای آن است که کاربر دیگر از داشتن اشتراک‌های اینترنت امروزی نظیر ADSL که از طریق خط تلفن یا TDLTE که از طریق آنتن‌های شبکه همراه کار می‌کند، بی‌نیاز خواهد بود.

اما اگر از بخش‌های فنی در مورد نحوه قرار گرفتن ماهواره‌ها و چگونگی انتقال داده‌ها از طریق این ماهواره‌ها به‌تمامی نقاط زمین بگذریم باید بدانیم که استارلینک قرار است به‌عنوان یک «ارائه دهنده خدمات اینترنت» یا همان ISP فعالیت کند.

کاربران در سراسر دنیا می‌توانند با خرید تجهیزات دریافت و ارسال اینترنت ماهواره‌ای و خرید اشتراک مربوط به استارلینک از این سرویس بهره‌مند شوند و بدون محدودیت از اینترنت ماهواره‌ای در هر نقطه‌ای از دنیا استفاده کنند. 

مزایای استارلینک چیست؟

استارلینک برخلاف اینترنت‌های ارائه شده امروزی محدودیت‌های مربوط به پهنای باند انتقالی از طریق سیم یا شبکه همراه را ندارد و می‌تواند با سرعتی بسیار بالا به‌تمامی کاربران در سراسر دنیا خدمات ارائه کد.

خود استارلینک هدف اصلی‌اش را ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به نقاط محدود در کره زمین اعلام کرده است. به‌عنوان مثال شهروندان منطقه‌ای از یک کشور یا یک منطقه توریستی که امکان دسترسی به آی اس پی‌های معمول را ندارند می‌توانند از این سرویس استفاده کنند.

نکته مهم‌تر در مورد مزایای اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس، قیمت آن نسبت به قیمت اینترنت‌های معمول در آمریکا است. قیمت دریافت اشتراک اسپیس ایکس قابل رقابت با سرویس‌هایی است که به‌صورت معمول توسط شهروندان آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

محدودیت‌های استارلینک چیست؟

استارلینک اعلام کرده که در فاز اول تصمیم دارد تا اینترنت ماهواره‌ای خود را در آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان نیوزلند و هند ارائه دهد. این موضوع به معنای آن است که کاربران کشورهای دیگر امکان دسترسی به این سرویس‌ها را ندارند و فعلاً امکان دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را نخواهند داشت.

نکته مهم‌تر اینکه هنوز اسپیس ایکس به‌عنوان شرکت توسعه دهنده این سرویس تاریخ دقیقی برای عرضه استارلینک در کشورهای دیگری نظیر ایران ارائه نداده است و معلوم نیست که این سرویس چه زمانی برای کشورهای دیگر ارائه می‌شود.

علاوه بر این استارلینک با وجود اینکه وعده عرضه رایگان این سرویس را به کاربران برخی از کشورها را داده، اما مشخص نیست که آیا واقعاً به این وعده عمل می‌کند یا همچنان این سرویس را با قیمت پایین‌تر و شاید هم با همان قیمت عادی آماده عرضه کند.

محدودیت مهم‌تر این است که استفاده از استارلینک نیازمند داشتن تجهیزاتی ویژه است که ممکن است هرگز امکان خرید آن‌ها در ایران یا سایر کشورها وجود نداشته باشد. 

قیمت تجهیزات استارلینک بسیار بالا است

استارلینک از همین الان اعلام کرده که برای دریافت سرویس اینترنت ماهواره‌ای نیاز به خرید تجهیزاتی نظیر آنتن و روتر است که با قیمت حدودی ۵۰۰ دلار آماده عرضه شده است. این قیمت در وضعیت اقتصادی کنونی ایران بیش از ۱۱ میلیون تومان برآورد می‌شود 

احتمالاً با وجود هزینه حمل، افزایش تورم‌ها در آینده و موارد دیگر افزایشی به‌شدت چشم گیر خواهد داشت و مشخصاً می‌توان گفت که دسترسی به این اینترنت به هیچ وجه مقرون به صرفه نخواهد بود و نمی‌توان روی دسترسی عمومی آن حساب باز کرد.

خرید اشتراک استارلینک در ایران غیرممکن است

استارلینک هر چند که قول داده در آینده تصمیم به ارائه خدمات خود به‌صورت رایگان به ایرانیان را دارد، اما ممکن است به این وعده عمل نکند، در این صورت کاربران برای دسترسی به این سرویس باید از روش‌های معمول یعنی پرداخت‌های بین‌المللی استفاده کنند که این موضوع باوجود قیمت بسیار بالا و محدودیت‌های اعمال شده به دلیل تحریم‌ها برای پرداخت هزینه اشتراک عملاً غیرقابل انجام است.

با وجود این موضوع می‌توان به این نتیجه رسید که اینترنت استارلینک حتی در صورت ارائه در کشور ایران قابل خریداری نخواهد بود و امکان استفاده ایرانیان از آن بعید به نظر می‌رسد. 

سیگنال‌های استارلینک ممکن است هرگز به کاربران در ایران نرسد

 

استارلینک بر اساس سیگنال‌های ماهواره‌ای کار می‌کند، این موضوع به معنای آن است که کاربران برای دسترسی به آن نیازمند دسترسی به سیگنال‌های ماهواره‌ای هستند که در طول چند دهه گذشته با وجود تجهیزات ایجاد پارازیت و اصطلاحاً Jam کردن سیگنال‌ها محدودیت‌های زیادی برای آن‌ها ایجاد شده است. با وجود این مسئله می‌توان گفت که حتی در صورت ارائه استارلینک و خدمات آن در ایران، ممکن است جلوی سیگنال‌های ارسال و دریافت آن به‌سادگی همانند آنچه در ماهواره‌های رسانه‌ای اتفاق افتاده گرفته شود و کاربران ایرانی همچنان از آن محروم شوند.

آیا استارلینک در ایران کار خواهد گرفت

با وجود تمامی محدودیت‌های در نظر گرفته شده، به نظر می‌رسد که عرضه استارلینک به‌عنوان یک اینترنت آزاد و بدون محدودیت در ایران تا حدودی بعید به نظر برسد. با این حال رخ دادن این سناریو که بر اساس آن پروژه استارلینک با دولت ایران همکاری کند و از طریق امکان خرید قانونی سرویس اینترنت و تجهیزات آن را به کاربران ایرانی فراهم آورد که در این صورت می‌توان گفت که از لحاظ محدودیت و کیفیت اینترنت ارائه شده توسط استارلینک در ایران تفاوتی با سرویس‌های اینترنت دیگر در کشور نخواهد داشت. 

مطالب مرتبط :

خرید گیفت کارت
خرید گیفت کارت

خرید انواع گیفت کارت

  گیفت کارت پلی استیشن
خرید گیفت کارت ps4

خرید گیفت کارت PS4

  خرید گیفت کارت اپل
خرید گیفت کارت اپل

خرید گیفت کارت اپل

 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

0 کامنت

هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
0 کاراکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
0 - خطا: 0

0

Call to undefined method Joomla\CMS\Session\Session::gc()

Go Back Home