سبد خرید خالی‌ست.
FoxConn

ماه گذشته خبرهای در مورد شرکت اپل و کارخانه‌های چینی آیفون منتشر شد که با سروصدای زیادی همراه بود. این گزارش‌ها نشان می‌دادند که بسیاری از کارخانه‌های اپل با کارکنان خود بدرفتاری می‌کنند و آن‌ها را مجبور به انجام کار به صورت اجباری می‌کنند.

در این میان وب سایت Tech Vision نگاهی به درون کارخانه‌های چینی آیفون انداخته و مجموعه‌ای از گزارش‌های متعدد در مورد اتفاقاتی که در این کارخانه‌ها می‌افتند را مطرح کرده است. یکی از کارخانه‌های چینی اپل به عنوان سویان الکترونیک اخیراً متهم شده که از کودکان کار برای انجام فعالیت‌های تجاری استفاده کرده تا زنجیره تأمین محصولات اپل را به تکمیل برسانند.

در این گزارش ویدیویی به یکی از دانشجویانی که سال ۲۰۱۷ از کالیفرنیا به کارخانه فاکس‌کان در شهر ژنگ ژو رفته نگاهی انداخته و ادعاهای او را از وضعیت کارکنان در این منطقه به تصویر کشانده است. بر اساس گزارش این دانشجو تمام‌کاری که آن‌ها برای استخدام شدن باید انجام بدهند این است که وارد یک صفحه دراز و طویل بیرون کارخانه بشوند و پس از مدتی آن‌ها وارد کارخانه شده تا کارهای مختلف را با سرعت زیاد و البته به شکلی کاملاً خسته کننده به سرانجام برسانند.

ژنگ ژو شهری با جمعیت نزدیک به 9.5 میلیون نفر است که در استان هونان قرار گرفته و از لحاظ تاریخی یک منطقه فقیر در جمهوری خلق چین به حساب میاید. برخی اوقات ساختمان فاکس‌کان در شهر ژنگ ژو را به عنوان شهر آیفون یا همان «آیفون سیتی» نیز می‌شناسند.

در زمان اوج کاری فاکس کان نزدیک به ۳۵۰ هزار کارگر در این منطقه کار می‌کنند و حتی در این مجموعه و در مدت زمانی مشخص زندگی می‌کنند تا آیفون‌های جدید سر وقت آماده عرضه شوند. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت در هر دقیقه کاری فاکس کان، 350 و در هر روز یک میلیون دستگاه تولید می‌شود. 

نکته مهم قابل‌درک این است که کارخانه‌های چینی از لحاظ فنی به هیچ‌وجه کارخانه‌های اختصاصی شرکت اپل به حساب نمی‌بیند. شرکت بزرگ اپل در کالیفرنیا قرار گرفته و با برخی از تولید کنندگان خارج از آمریکا با عنوان‌هایی نظیر «شرکت‌های صنعتی دارای مسئولیت محدود و درصد ضرر بالا» در زمینه تولید انبوه محصولات خود همکاری می‌کند.

داخل کارخانه ژنگ ژو که به صورت انحصاری به آخرین بخش اسمبل آیفون‌ها می‌پردازد بیش از ۴۰۰ وظیفه بسیار حساس انجام می‌شود که کارکنان باید به صورت مکرر آن‌ها را بارها و بارها و هرروزه انجام دهند. این کارها شامل لحیم‌کاری و حتی تنظیم یک پیچ خاص در پشت دستگاه‌ها نیز می‌شوند.

گزارش‌های منتشر شده از وب سایت تک ویژن شامل تصاویر بریده بریده شده از روند فعالیت کارکنان در کارخانه‌های چینی محصولات اپل و آیفون است و در عین حال این ویدیو تصاویری شطرنجی از برخی از کارکنان این کارخانه‌ها را منتشر کرده و با آن‌ها در مورد نحوه فرایند انجام کارهای مختلف صحبت کرده است.

اپل برندی که با دیسیپلین و قوانین سخت‌گیرانه استیو جابز است و حال باید این سؤال را پرسید که آیا اپل می‌تواند همکاری با این تأمین‌کننده‌ها را توجیه کند یا همچنان با موج منفی انتقادها به کار خود ادامه می‌دهد؟ 

مطالب مرتبط :

خرید گیفت کارت
خرید گیفت کارت

خرید انواع گیفت کارت

  گیفت کارت پلی استیشن
خرید گیفت کارت ps4

خرید گیفت کارت PS4

  خرید گیفت کارت اپل
خرید گیفت کارت اپل

خرید گیفت کارت اپل

 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

0 کامنت

هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
0 کاراکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location