سبد خرید خالی‌ست.
iPhone-Review-Cover

 آیفون 12 پرو به عنوان پرچم‌دار سال 2020 از طرف اپل رونمایی شد و حالا این محصول آماده عرضه به بازار شده است. وب سایت اِن آی سی اقدام به بررسی آیفون 12 پرو کرده و طی آن مشخصات و قابلیت‌های آن را تست کرده است.

در بررسی آیفون 12 پرو وب سایت اِن آی سی مشخصات زیادی از این تلفن هوشمند را مورد تست قرار داده و حتی این مشخصات را با مدل نسل قبلی آن، یعنی آیفون 11 پرو نیز مقایسه کرده است.

بررسی اِن ای سی از آیفون 12 پرو شامل آنباکس و بررسی جعبه، قابلیت‌های نرم افزاری و بازدهی دستگاه، تجربه اجرای بازی و میزان داغ شدن آن، تست دوربین و در نهایت تست بنچ مارک و سیستم ارتباطی LTE می‌شود.

در ادامه این مطلب به صورت جداگانه بخش‌های مختلف بررسی آیفون 12 پرو توسط اِن آی سی را ارائه خواهیم داد.

آنباکس و بررسی محتوای درون جعبه آیفون 12 پرو

همان‌طور که تا پیش از این نیز توسط شایعات، ادعاهای اپل و بررسی‌های دیگر مشخص شده بود، آیفون 12 پرو خلاصه‌ترین بسته بندی را میان تمامی آیفون‌ها از سال 2007 تاکنون دارد. در بسته بندی این تلفن هوشمند، هندزفری لایتنینگ و آداپتور حذف شده است. همچنین بروشورهای داخل جعبه نیز حذف شده و صرفاً چند دستورالعمل خیلی خلاصه به همراه اجکتور سیم کارت همراه با دستگاه عرضه شده است.

 

همین موضوع باعث شده تا جعبه آیفون 12 پرو ارتفاع کمتری نسبت به آیفون‌های سال گذشته داشته باشد و در عین حال صرفاً خود آیفون، کابل USB-C به لایتنینگ و اجکتور سیم کارت شامل اقلام کاربردی این تلفن هوشمند به حساب آیند.

در طول آنباکس آیفون 12 پرو همچنین می‌توان دید که اپل در سال 2020 روکش پلاستیکی را نیز از روی نمایشگر دستگاه‌های خود حذف کرده و صرفاً یک روکش کاغذی را جایگزین آن کرده تا امکان بهتری برای جذب در محیط زیست داشته باشد. 

مشخصات فنی و اجرای سیستم عامل iOS 14

آیفون 12 پرو، همراه با iOS 14 به صورت پیش‌فرض عرضه شده است. این سیستم عامل هرچند که در آیفون 6 اس به بعد عرضه شده، اما بهترین امکانات خود را در آیفون 12 پرو به نمایش گذاشته است.

امکان استفاده از ویجت‌ها و App Library این سیستم عامل را به یک ابزار کاملاً کاربردی برای استفاده‌های روزمره تبدیل کرده است و امکاناتی جدید را برای دسترسی سریع به اپلیکیشن‌ها یا کارهای مختلف را ارائه داده است. 

تراشه A14 Bionic قلب تپنده آیفون 12 پرو است که از لحاظ بازدهی، مصرف انرژی و تولید حرارت در بهترین و بالاترین جایگاه در میان تلفن‌های هوشمند قرار دارد.

اپل ادعا کرده این تراشه تا 50 درصد برای پردازش‌های مرکزی و گرافیکی قوی‌تر است و این موضوع به لطف 11.8 میلیارد ترانزیستوری است که با معماری 5 نانومتری در این تراشه جا گرفته است. تراشه A14 Bionic تا 80 درصد نیز از نسل‌های قبلی خودش برای پردازش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی سریع‌تر است و می‌تواند بازدهی فوق‌العاده‌ای نسبت به دستگاه‌های دیگر داشته باشد. 

تجربه اجرای بازی در آیفون 12 پرو

اجرای بازی در آیفون 12 پرو فوق‌العاده است. در تست‌هایی که اِن آی سی از این تلفن هوشمند انجام داد، دو بازی Asphalt و Call of Duty Mobile مورد تست و بررسی قرار گرفت و مشخص شد که سرعت اجرا و Load این بازی‌ها در بهترین وضعیت خود قرار دارد.

در تجربه اجرای این دو بازی به هیچ وجه وقفه یا لگ دیده نشد و دستگاه به خوبی توانست از پس اجرای بازی به شکلی بهینه و کاربردی برآید. 

همچنین آیفون 12 پرو به هیچ وجه در اجرای بازی‌ها داغ نکرد و هیچ حرارت ناخوشایندی در طول اجرای بازی به وجود نیامد. در تست‌های مداوم اِن آی سی در چهار بازه نیم ساعته و چهار بازه 10 دقیقه‌ای با آیفون 12 پرو بازی‌های یاد شده اجرا شدند و مشخص شد که علاوه بر عدم داغ کردن دستگاه دمای میانگین آیفون 12 پرو حدود 35.5 بود. در هیچ یک از این تست‌ها دمای دستگاه به بالای 36 درجه سانتی‌گراد نرسید و آیفون 12 پرو توانست به بهترین شکل و بدون ایجاد حرارت اضافی کارهای مختلف مربوط به اجرای بازی‌ها را انجام دهد. 

در حقیقت نتایج تست‌های انجام شده توسط اِن آی سی نشان داد که ادعای اپل در مورد بهینه سازی‌های نرم افزاری و سخت افزاری در آیفون 12 پرو و امکان اجرای بی‌وقفه نرم افزارها و بازی‌های سنگین در این تلفن هوشمند حقیقت دارد و می‌توان این تلفن‌های هوشمند را بهترین و پرقدرت‌ترین اسمارت فون های سال 2020 نامید. 

بهبودهای دوربین آیفون 12 پرو

دوربین آیفون 12 پرو شاید در نگاه اول و در ظاهر هیچ تفاوتی با نسل قبلی خود نداشته باشد، اما از لحاظ فنی بسیاری از قطعات این دوربین بهینه سازی شده است تا تصاویری بهتر و کیفیت‌تر را به ثبت برساند.

برای انجام این تست‌ها، ما مناظر پل طبیعت و بوستان آب و آتش را انتخاب کردیم و فرایند عکاسی در فضای باز را در آن مورد تست و بررسی قرار دادیم. در تست‌های انجام شده از این تلفن هوشمند متوجه شدیم که آی او اس 14 عملکرد نسبتاً خوبی را برای دوربین آیفون 12 پرو ایجاد می‌کند، اما با آپدیت آن به آی او اس 14.1 بسیاری از فاکتورهای ریز و درشت با دقت بیشتری از طریق دوربین آیفون 12 پرو به ثبت رسیده‌اند. 

لنز تله فوتو آیفون 11 پرو (تصاویر با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ فشرده شده‌اند)
لنز تله فوتو آیفون 12 پرو (تصاویر با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ فشرده شده‌اند)

به نظر می‌رسد که به روز رسانی آیفون 12 پرو به آی او اس 14.1 باعث می‌شود تا موتور شبکه عصبی این تلفن هوشمند عملکرد بهتری روی بهینه سازی تصاویر داشته باشد و عکس‌های بهتری را نسبت به نسخه اولیه سیستم عامل به ثبت برساند.

در دوربین آیفون 12 دیافراگم لنزهای واید و التراواید افزایش یافته و عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی پیدا کرده است. همچنین بهینه سازی سیستم استبلایز این دوربین‌ها به ثبت تصاویر بهتر و فیلم برداری با لرزش کمتر کمک کرده است. 

سلفی آیفون 11 پرو در حالت پرتره سوژه‌ها را بوکه کرده است (عکس فشرده شد)
سلفی آیفون 12 پرو در حالت پرتره (عکس فشرده شده)

​‌

لنز واید و تله فوتو در دوربین آیفون 12 پرو اعوجاج کمتری را در تصویری برداری ثبت می‌کنند. همچنین عکس برداری در حالت پرتره نیز عملکرد و دقتی بیشتر برای تشخیص سوژه و واضح کردن آن خواهد داشت.

عملکرد دوربین آیفون 12 پرو در حالت شب نیز بهتر شده است. استفاده از حالت شب برای ثبت تصاویر پرتره و بیشتر شدن دهانه دیافراگم باعث شده تا این تلفن هوشمند بتواند تصاویر باکیفیت‌تر و واضح‌تری را در محیط‌های کم نور به ثبت برساند. 

لنز التراواید آیفون 11 پرو (عکس فشرده شده)
لنز الترا واید آیفون 12 پرو اعوجاج کمتری در کناره‌های تصویر دارد (عکس فشرده شده)

لنز واید و تله فوتو در دوربین آیفون 12 پرو اعوجاج کمتری را در تصویری برداری ثبت می‌کنند. همچنین عکس برداری در حالت پرتره نیز عملکرد و دقتی بیشتر برای تشخیص سوژه و واضح کردن آن خواهد داشت.

عملکرد دوربین آیفون 12 پرو در حالت شب نیز بهتر شده است. استفاده از حالت شب برای ثبت تصاویر پرتره و بیشتر شدن دهانه دیافراگم باعث شده تا این تلفن هوشمند بتواند تصاویر باکیفیت‌تر و واضح‌تری را در محیط‌های کم نور به ثبت برساند. 

پشتیبانی از 5G در گوشی‌های جدید شرکت اپل

آیفون 12 پرو با سیستم ارتباطی 5G آماده عرضه شده که این موضوع باعث می‌شود تا عملکرد این تلفن هوشمند برای انتقال و دریافت داده بهتر شود. اما نکته اصلی این است که ما امکان تست و بررسی این سیستم ارتباطی را در آیفون 12 پرو نداشتیم و در نهایت صرفاً توانستیم از طریق اپلیکیشن Speedtest اقدام به بررسی تست LTE کنیم.

متأسفانه در تست‌های LTE به دلیل عدم پوشش صحیح منطقه نیز متوجه شدیم که سرعت اینترنت شبکه همراه در مکانی که هستیم مطلوب نیست و این موضوع صرفاً به عدم پوشش دهی درست اینترنت مربوط بوده است.

با این حال می‌توان گفت که آیفون 12 پرو امکان پشتیبانی از نهایت سرعت انتقال داده از طریق شبکه همراه را دارد و در این میان محدودکننده شبکه اینترنت همراه کاربران و اپراتورهای ایرانی است. 

تست بنچ مارک و قدرت پردازشی مناسب آیفون جدید

تراشه A14 Bionic در نتایج تست بنچ مارک‌ها به طور کامل سربلند بیرون آمده است. بسیاری از وب سایت‌هایی که بررسی آیفون 12 پرو را بر عهده داشتند تا پیش از این نیز اطلاعاتی از بنچ مارک و نتایج تست‌های آن از آیفون 12 پرو را ارائه داده بودند.

ما نیز در تست‌هایی که از طریق نرم افزار AnTuTu از آیفون 12 پرو گرفتیم متوجه شدیم که این تلفن هوشمند امتیاز 605691 را برای تست‌های چند هسته‌ای دریافت کرده است. این موضوع به معنای آن است که آیفون 12 پرو قدرت پردازشی بیشتری نسبت به مدل میان رده خود یعنی آیفون 12 دارد و از طرف دیگر قدرتی ضعیف‌تر نسبت به آیپد ایر نسل 4 دارد.

نتیجه‌گیری

آیفون 12 پرو به عنوان پرچم‌دار تلفن‌های هوشمند سال 2020 از طرف شرکت اپل معرفی شده است. این تلفن هوشمند هر چند که از بسیاری از بخش‌های ظاهری، به غیر از لبه‌های تخت و تعبیه دوربین LiDAR شبیه به نسل قبلی خود یعنی آیفون 11 پرو است، اما تغییراتی محسوس از لحاظ کاربری و استفاده دارد.

دوربین آیفون 12 پرو به همراه قدرت پردازشی بالاتر آن مهم‌ترین تغییراتی است که در تست‌های انجام شده توسط اِن آی سی به چشم آمده و قطعاً می‌توان این اسمارت فون را گامی فراتر از طرف اپل دانست.

با وجود اینکه شبکه ارتباط 5G هنوز در ایران آماده عرضه نشده است، اما به جرئت می‌توان گفت که آیفون 12 پرو با پشتیبانی از این شبکه یک گام فراتر است و هیچ محدودیتی برای دانلود و آپلود از طریق شبکه موبایل ندارد و تنها محدودیت کاربران این اسمارت فون، شبکه در حال استفاده آن‌ها است.

به طور کل می‌توان آیفون 12 پرو و نسخه مکس آن را یک گام کاملاً فراتر از طرف اپل در سال 2020 دانست که توانسته انتظارات کاربران را به طور کامل برآورده کند یک دستگاه فوق‌العاده را برای افراد حرفه‌ای و استفاده‌های مختلف آماده ارائه به دنیای فناوری کند. آیفون 12 پرو یک غول پردازشی همراه به همراه یک دوربین با کیفیت است که هیچ محدودیتی را در دل خود جای نداده و می‌توان آن را بهترین و قدرتمندترین اسمارت فون سال 2020 نامید. 

مطالب مرتبط :

خرید گیفت کارت
خرید گیفت کارت

خرید انواع گیفت کارت

  گیفت کارت پلی استیشن
خرید گیفت کارت ps4

خرید گیفت کارت PS4

  خرید گیفت کارت اپل
خرید گیفت کارت اپل

خرید گیفت کارت اپل

 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

0 کامنت

هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
0 کاراکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location