سبد خرید خالی‌ست.
Post-Thumbnail

یکی از سؤالاتی که بارها به شیوه‌های مختلف به آن پاسخ داده شده، مربوط به پارت نامبر محصولات اپل است. بسیاری از کاربران محصولات اپل می‌خواهند بدانند که پارت نامبر چه تفاوتی در قیمت و قابلیت‌های محصولات اپل ایجاد می‌کند.

تا پیش از این در وبلاگ اِن آی سی به طور کامل در مورد تفاوت‌های ایجاد شده در پارت نامبر و تفاوت آن‌ها توضیح داده‌ایم؛ با این حال در این مطلب به طور مشخص به تأثیر پارت نامبر روی قیمت و قابلیت‌های محصولات اپل تمرکز خواهیم کرد. در ادامه هر یک از محصولات اپل را بر اساس نوع مورد بررسی قرار خواهیم داد و تفاوت این محصولات را معرفی خواهیم کرد. 

تأثیر پارت نامبر روی قیمت و قابلیت‌های آیفون

اپل از سال 2018 تمامی تلفن‌های هوشمند خود را به‌صورت دو سیم کارت تولید کرد. با این حال نسخه عرضه شده در آمریکای شمالی و اروپای غربی این محصولات دارای امکان اتصال یک سیم کارت فیزیکی و یک سیم کارت الکترونیکی eSim هستند که عملاً برای کاربران ایرانی به‌صورت آیفون تک سیم کارت قابل استفاده خواهند بود.

تفاوت‌های دیگری که پارت نامبر روی کارکرد آیفون‌ها ایجاد می‌کند، شامل نوع آداپتور، عدم پشتیبانی از فیس تایم در پارت امارات، عدم پشتیبانی از تماس صوتی آی مسیج در پارت CH/A و عدم امکان خاموش کردن صدای شاتر دوربین در پارت J/A مربوط می‌شود.

قیمت پارت نامبر های مختلف معمولاً به عرضه و تقاضا وابسته است. بر این اساس با توجه به آنکه میزان تقاضا برای خرید آیفون‌های دارای دو سیم کارت فیزیکی با پارت نامبر Z/A، ZP/A (سنگاپور و هنگ کنگ) و CH/A (چین) بیشتر است، قیمت این محصولات تا حدودی نسبت به آیفون مشابه با پارت نامبر LL/A بیشتر خواهد بود.

البته این مسئله به‌صورت ثابت نیست و ممکن است بر اساس عرضه و تقاضا تغییر کند. 

تأثیر پارت نامبر روی قیمت و قابلیت اپل واچ

تمامی اپل واچ‌ها با پارت نامبر های مختلف دارای یک کارایی مشخص برای کاربران ایرانی هستند. ایران از سیستم ارتباط eSIM در اپل واچ پشتیبانی نمی‌کند و از طرف دیگر شرکت اپل قابلیت ECG را فقط برای کشورهای آمریکای شمالی و اروپای غربی ارائه داده است. با این حال، با توجه به اینکه ECG حتی در صورت خرید اپل واچ با پارت آمریکا، کانادا (LL/A و CA) و اروپای غربی در ایران قابل استفاده نیست؛ پارت نامبر روی قیمت و قابلیت سری‌های 4 و 5 اپل واچ تأثیر خاصی ندارد. به همین دلیل خرید هر یک از اپل واچ‌های جدید با هر پارت نامبری برای کاربران ایرانی تغییری ایجاد نخواهد کرد. تا پیش از این ECG برای کاربران اپل واچ‌های سری 4 با پارت نامبر LL/A در ایران کار می‌کرد؛ اما ارور the ecg app is not available in your region باعث شد تا قابلیت ECG برای ایرانیان به طور کامل مسدود شود. با این حال خریداران در صورت تمایل برای خرید اپل واچ با پارت نامبر خاص باید پیش از خرید و آغاز به استفاده از دستگاه، این مسئله را با فروشندگان در میان بگذارند. گفتنی است که قابلیت واکی تاکی نیز با شرایطی خاص امکان استفاده در ایران را دارد که این مسئله به پارت نامبر مربوط نخواهد بود.

 

تأثیر پارت نامبر روی قیمت و قابلیت ایرپاد

پارت نامبر هیچ تأثیری روی قابلیت یا کیفیت ایرپاد نسل اول و نسل دوم تا به امروز نداشته است و به همین دلیل تاکنون قیمت این محصول با پارت نامبر های مختلف تفاوت قابل توجهی ندارد. با این حال ممکن است برخی از فروشندگان برخی از پارت نامبرهای پردرخواست یا کم درخواست آن را با قیمت‌های متفاوت عرضه کنند. 

تأثیر پارت نامبر روی کامپیوترهای مک

پارت نامبر در کامپیوترهای مک، شامل آیمک و مک بوک روی نوع آداپتور شارژر و طراحی کیبورد تأثیر دارد. برای مثال آیمک و مک بوک با پارت نامبر انگلستان B/A دارای کلید Enter به شکل L هستند و با پارت نامبر آمریکا به‌صورت مستطیلی است. گفتنی است پارت نامبر روی چیدمان و چاپ حروف کیبورد نیز تأثیر دارد. تغییر دیگر پارت نامبر ها در کامپیوترهای مک، به آداپتور آن‌ها مربوط است که باعث می‌شود تا کاربران ایرانی تبدیل‌های متفاوتی را برای دستگاه خود خریداری کنند.

گفتنی است که پارت نامبر های به غیر از انگلستان و آمریکا برای کامپیوترهای مک در ایران با قیمت پایین‌تری عرضه می‌شوند که دلیل این مسئله به دشوار شدن نحوه تایپ به زبان انگلیسی و فارسی مربوط خواهد بود. نکته پایانی این است که پارت نامبر هیچ تأثیری روی قابلیت‌ها یا کیفیت کامپیوترهای مک ندارد و فقط محدود به 3 مورد ذکر شده مربوط خواهد بود. 

تأثیر پارت نامبر روی قیمت و قابلیت آیپد

تفاوت پارت نامبر آیپدها شباهت زیادی به آیفون‌ها دارد؛ البته با این تفاوت که هیچ یک از آیپدها امکان اتصال به دو سیم کارت را ندارند.

تفاوت پارت نامبر در آیپدها شامل آداپتور شارژر، امکان برقراری تماس فیس تایم و خاموش کردن صدای شاتر دوربین مربوط می‌شود. آیپد با پارت نامبر امارات E/A چین CH/A و ژاپن J/A به ترتیب به دلیل عدم امکان برقراری تماس تصویری فیس تایم، عدم برقراری تماس صوتی آی مسیج و عدم امکان خاموش کردن صدای شاتر ممکن است قیمت پایین‌تری داشته باشند.

به غیر از موارد فوق، پارت نامبر های دیگر هیچ تفاوتی به غیر از نوع شارژر در آیپدهای مختلف ندارند و به همین دلیل قیمت آن‌ها هیچ تفاوتی نخواهد داشت. 

مطالب مرتبط :

خرید گیفت کارت
خرید گیفت کارت

خرید انواع گیفت کارت

  گیفت کارت پلی استیشن
خرید گیفت کارت ps4

خرید گیفت کارت PS4

  خرید گیفت کارت اپل
خرید گیفت کارت اپل

خرید گیفت کارت اپل

 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

2 کامنت

سلام
من یک ایفون ۱۱ خریدم که پارت نامبر چین(CH/A) است و تماس صوتی فیس تایم نمی توان برقرار کرد.ایا مشکلش قابل رفع هست؟

  Attachments
  1. علیرضا فلاطوری

خیر این محدودیت پارت نامبر دستگاه شما است.

  Attachments
  1. علیرضا فرجی
هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
0 کاراکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location