سبد خرید خالی‌ست.
Post-Thumbnail

خبرهای ضد و نقیض در مورد رجیستری گوشی‌ها باعث شده تا التهاب بسیاری در بازار تلفن همراه ایجاد شود و بسیاری از فروشندگان و خریداران این محصولات در بازار با بلاتکلیفی مواجه شده است. این بلاتکلیفی باعث شده تا بسیاری از فروشندگان و تأمین کنندگان در بازار فرایند فروش و عرضه محصولات خود را متوقف کنند که در نتیجه آن قیمت تلفن‌های همراه در بازار با نوسان قابل توجهی مواجه شده است.

روز گذشته بود که حمیدرضا دهقانی‌نیا در مورد توقف ارائه خدمات ثبت گوشی‌های مسافری به صورت عمومی خبر داد. وی با هشدار به خریداران گوشی‌های تلفن‌های همراه اعلام کرد که از خرید دستگاه‌هایی که در بخش استعلام اصالت کالا در سامانه همتا مورد تائید نیستند، خودداری کنند و هیچ بهانه‌ای از فروشنده‌ها نپذیرند. وی تأکید کرده بود که از روز اول خرداد سامانه ثبت گوشی‌های مسافری با همکاری نیروی انتظامی آماده ارائه خدمات می‌شود و به همین دلیل فقط کسانی که مسافر واقعی باشند می‌توانند از تعرفه مالیاتی پایین‌تر مسافری برای رجیستری گوشی‌های خود استفاده کنند.

دهقانی نیا در مصاحبه خود با دیجیاتو در مورد مسدود سازی سامانه ثبت گوشی‌های مسافری توضیح داد: 

«حمیدرضا دهقانی‌نیا»، مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و سخنگوی طرح رجیستری در گفتگوی اخیر اعلام می‌کند که از امروز (۱ خرداد ۹۸) ارتباط بین گمرک و ناجا برقرار شده و هم‌اکنون این ارتباط پایدار است. در نتیجه‌ی این اتفاق، صرفاً موبایلی که واقعاً توسط یک مسافر وارد کشور شده باشد قابلیت رجیستر شدن دارد، نه موبایل‌های قاچاق که از این طریق رجیستر می‌شدند و تحت عنوان «موبایل‌های مسافری» یا «چمدانی» مشهور بودند.

البته این اتفاق در حالی افتاده است که سایت «اتاق اصناف تهران» روز گذشته خبری را به نقل از «ابراهیم درستی» منتشر کرده که از ادامه‌دار شدن رجیستری موبایل‌های مسافری حکایت دارد. بر همین اساس درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری، تلفن همراه اعلام کرده است که در جلسه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ با حضور وزیر کشور و نماینده وزارت صنعت، مقرر شده است تا سایت ثبت گوشی مسافری همچنان فعال باشد.

با این حال، این خبر هنوز از سوی هیچ‌یک از افرادی که در این جلسه‌ حضور داشته‌اند یا وزارت‌ کشور و صمت تائید نشده است. دهقانی‌نیا، سخنگوی طرح رجیستری در رابطه با همین مسئله می‌گوید: «ما از جلسه آقای درستی با وزیر محترم کشور بی‌اطلاع هستیم و تاکنون هیچ بازخوردی به ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا اعلام نشده است. شخصاً از وزارت صنعت، معدن و تجارت هم استعلام کرده‌ام و هنوز تأییدی در رابطه با این مسئله دریافت نکرده‌ام.»

در نهایت اما تا لحظه انتشار این خبر، بر اساس تائید مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ارتباط ناجا و گمرک برقرار شده است و همین مسئله به سود کاربران و شرکت‌های واردکننده موبایل است که می‌خواهند به شکل شفاف فعالیت کنند. از یک سو کاربران می‌توانند در صورت نیاز از خدمات پس از فروش و گارانتی موبایل خود استفاده کنند و از طرف دیگر، شرکت‌های رسمی با پرداخت عوارض و مالیات به کارشان ادامه می‌دهند. این در حالی است که موبایل‌های مسافری صرفاً درآمدهای دولت را تأمین می‌کنند و هیچ خدماتی در ادامه به کاربر داده نمی‌شود؛ به همین دلیل در بازار هم با قیمت کمتری به فروش می‌رسند.

دهقانی نیا با اشاره به جلسه شورای عالی اطلاع‌رسانی دولت در دوم اردیبهشت و دستور مستقیم وزیر کشور جهت قطع استفاده غیر مسافرین از سیستم مسافری برای واردات گوشی، می‌گوید که شرکت‌های واردکننده بر اساس همین تصمیم شروع به سرمایه‌گذاری و تأمین نیاز بازار کرده‌اند:

«شرکت‌های واردکننده پیگیر هستند تا ارتباط ناجا و گمرک برقرار باشد. اتفاقی که از امروز افتاده است. چراکه بر اساس صحبت‌های شخص محترم وزیر کشور، در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده بودند و در واقع سهمشان را از واردات رسمی افزایش داده‌اند تا نیاز بازار را تأمین کنند. به همین دلیل، تصمیماتی که گرفته می‌شود فعالین بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.»

او در رابطه با چگونگی تأثیر این تصمیمات نیز گفت: «تصمیمات حاکمیت بر فعالین اقتصادی اثرگذار است. زمانی که اعلام شده از اول خرداد این راه بسته می‌شود، شرکت‌های واردکننده‌ای که به شکل شفاف و رسمی فعالیت می‌کنند و روی این صحبت‌ها حساب باز کرده‌اند، سهم خود را از ثبت سفارش افزایش داده‌اند و آمار این را به ما نشان می‌دهد. آن‌ها می‌خواهند وارد بازار شوند و در یک رقابت سالم شرکت کنند. اما اگر این رقابت خراب شود و فشار بیاید تا ارتباط بین گمرک و ناجا از بین رود، عملاً فضا خاکستری شده است و این سیگنال به شرکت واردکننده داده می‌شود که شما لازم نیست شفاف کار کنید چراکه به شکل پنهانی، گوشی‌های قاچاق در قالب مسافری در صحنه حضور دارند.»

دیجیاتو

 در این میان، خبرهای منتشر شده از طرف خبرگزاری ایسنا امروز حاکی از آن است که ثبت گوشی‌های مسافری بلامانع است و به همین دلیل تا اطلاع ثانوی تمامی افراد می‌توانند از این خدمات استفاده کنند و گوشی‌های خود را رجیستر کنند.

متن گزارش ایسنا در مورد بلا مانع بودن ثبت گوشی‌های مسافری به شرح زیر است:

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره شرایط رجیستری گوشی‌های وارداتی از طریق مسافری گفت: رجیستری گوشی‌های همراه مسافری باید با پرداخت حقوق و عوارض و ثبت در سامانه گمرک انجام شود.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد قبله افزود: رجیستری گوشی تلفن همراه تغییری را تجربه نکرده و عملیات رجیستری همچنان در حال انجام است.

وی درباره دلایل اختلال ایجاد شده در این بازار گفت: از حدود یک هفته پیش سامانه گمرک و سامانه نیروی انتظامی به یکدیگر وصل شد تا از این طریق هویت واقعی مسافران مشخص شود.

قبله درباره اختلال رخ داده در بازار گوشی تلفن همراه و انتشار شایعاتی در خصوص توقف رجیستری گوشی‌های مسافری خاطرنشان کرد: وزارت صنعت به سرعت موضوع را مورد بررسی قرار داد، زیرا عملیات رجیستری به هیچ عنوان متوقف نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه روزهای پایان سال فصل خرید گوشی است، به گمرک اعلام شد تا زمانی که عملیات ارتباط این ۲ سامانه (یعنی سامانه گمرک و سامانه نیروی انتظامی) به شکل کامل اتفاق نیفتاده، وضعیت به روال سابق ادامه یابد.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: پیاده‌سازی عملیات از زمانی آغاز می‌شود که مشکلات در این بخش برطرف شده باشد.

قبله ادامه داد: پس از ثبت مشخصات گوشی در سامانه گمرک، این مشخصات به سامانه «همتا» (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) برای رجیستری اعلام می‌شود.

طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیزدهم اسفندماه تعدادی از فروشندگان گوشی تلفن همراه در حوالی بازارهای موبایل چارسو و علاءالدین اعتراض خود را درباره آنچه مشکل رجیستری گوشی خواندند، اعلام کردند که با حضور مسئولان متولی اتحادیه و تشریح اقدام‌های در حال انجام برای حل مشکلات این بخش، به محل کسب خود بازگشتند.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط :

خرید گیفت کارت
خرید گیفت کارت

خرید انواع گیفت کارت

  گیفت کارت پلی استیشن
گیفت کارت پلی استیشن psn

خرید گیفت کارت پلی استیشن

  خرید گیفت کارت اپل
خرید گیفت کارت اپل

خرید گیفت کارت اپل

 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

0 کامنت

هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
0 کاراکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location