شما در حال مشاهده وبسایت با نسخه بهینه و سریع AMP هستید . مشاهده نسخه اصلی وبسایت

طرح رجیستری از مهر ماه سال گذشته به صورت تدریجی آغاز به اجرایی شدن کرد. در این طرح قرار بر این شد تا تمامی تلفن‌های همراه وارد شده به کشور تنها در صورتی قادر به دریافت سرویس شبکه مخابراتی کشور باشند که تنها از مبادی قانونی گذر کرده باشند و تمامی هزینه گمرک آن‌ها از طرف وارد کننده پرداخت شده باشد.

بر اساس این طرح که در ابتدا آیفون‌های شرکت اپل را زیر پوشش خود قرار داد، تمامی گوشی‌های تلفن همراه که از مهر 1396 به بعد وارد کشور می‌شوند باید هزینه گمرک آن‌ها پرداخت شده و در سامانه همتا تائید شده باشند. در حقیقت اساس این طرح مبارزه با قاچاق کالا و جلوگیری از ورود غیرقانونی گوشی‌ها به داخل کشور بوده است.

از زمان اجرایی شدن طرح رجیستری بسیاری از کاربران و حتی فروشندگان تلفن‌های همراه با سردرگمی‌های بسیاری مواجه بوده‌اند و نهادهای پاسخگو در مورد این طرح به‌طور کامل پاسخگوی سؤالات مطرح شده نبودند. اما پس از مدتی کوتاه و با گسترش بخش پشتیبانی تلفنی سامانه همتا، تقریباً تمامی سؤالات کاربران پاسخ داده شد و ابهامات ایجاد شده در مورد این طرح برطرف شدند.

در این میان، وب سایت اِن آی سی تلاش کرده تا به سؤالات پر تکراری که بسیاری از کاربران و حتی فروشندگان با آن مواجه هستند، پاسخ دهد. اِن آی سی با بررسی و تحقیقات انجام شده توانسته اطلاعاتی مهم در مورد نحوه رجیستر کردن و وارد کردن گوشی‌های تلفن همراه به دست بیاورد که در ادامه به صورت پرسش و پاسخ به آن‌ها خواهیم پرداخت. 

هر نفر با یک پاسپورت چه تعداد گوشی می‌تواند وارد کشور کند؟

در تماسی که به صورت تلفنی با سامانه همتا داشتیم، متوجه شدیم که هر شخص می‌تواند در هر سال و با پاسپورت شخصی خود تا سقف مالیاتی 80 دلار آمریکا گوشی وارد کشور کند. عدد 80 دلار یاد شده مربوط به قیمت گوشی نبوده، بلکه مربوط به هزینه گمرکی گوشی وارد شده می‌شود.

به این ترتیب، اگر هزینه مالیات یک گوشی ارزان قیمت را 20 دلار در سامانه گمرکی کشور در نظر بگیریم، فرد می‌تواند 4 گوشی را به صورت سالانه از طریق مبادی قانونی وارد کشور کند. البته این مسئله برای تلفن‌های هوشمند گران قیمت آیفون متفاوت است چرا که هزینه گمرکی این محصولات به خود 80 دلار یا بیشتر از آن است که به این ترتیب هر نفر تنها یک آیفون در سال می‌تواند به کشور وارد کند.

مالیات در نظر گرفته شده از طرف سامانه گمرکی در حقیقت درصدی از قیمت کل تعیین شده برای آن گوشی است که کاربر باید در زمان ورود دستگاه به کشور آن را پرداخت کند.

هزینه گمرک واردات گوشی تلفن همراه به داخل کشور

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه مالیات در نظر گرفته شده برای گوشی مورد نظر خود که قصد واردات آن را دارید، می‌توانید به وب سایت سامانه گمرکی واردات تلفن همراه مراجعه کنید. علاوه بر این، در صفحه بررسی هزینه گمرک واردات آیفون XS و آیفون XS Max اطلاعاتی در مورد واردات گوشی‌های اپل نیز ارائه داده‌ایم. 

نحوه پرداخت عوارض و مالیات برای آیفون و دیگر گوشی‌های همراه چگونه است؟

 شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت سامانه گمرکی واردات تلفن همراه و ارائه اطلاعات مربوط به تلفن همراه خود، اقدام به پرداخت هزینه گمرک دستگاه کرده و سپس کد شناسه پرداخت را دریافت کنید.

سپس به سامانه همتا مراجعه کرده و با ارائه شناسه پرداخت سازمان گمرک، کد یک بار مصرف رجیستری را دریافت کنید و سپس اقدام به رجیستر دستگاه خود کنید.

به یاد داشته باشید که اگر گوشی را از فروشندگان داخل ایران خریداری کرده باشید، باید کد یک بار مصرف رجیستری را از فروشنده دریافت کنید و شما دیگر نیازی به طی کردن مرحله اظهار نامه گمرکی نخواهید داشت؛ چرا که این مرحله توسط وارد کننده و فروشنده دستگاه طی شده است.

نحوه ثبت گوشی در سامانه همتا به چه صورت است

پس از دریافت کد یک بار مصرف رجیستری از سامانه گمرکی (برای وارد کننده دستگاه) یا از فروشنده (برای خریداران که از فروشندگان داخلی خرید می‌کنند) کافی است به سامانه همتا مراجعه کرده و اقدام به رجیستر کردن گوشی به نام خود کنید.

پیش از رجیستر کردن باید به یاد داشته باشید که گوشی تنها روی سیم کارت مورد استفاده شما رجیستر می‌شود و سیم کارت باید به نام خود شما باشد.

روش رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا از طریق چهار روش امکان پذیر است:

  • 1. اپلیکیشن سامانه همتا
  • 2.سامانه پیامکی 7777
  • 3. وب سایت سامانه همتا
  • 4.سامانه *7777#

راحت‌ترین روش در میان تمامی موارد فوق، رجیستر کردن گوشی از طریق سامانه *7777# است. در این روش کافی است شماره یاد شده را با گوشی مورد نظر که سیم کارت خودتان در آن قرار گرفته است را بگیرید و سپس در گزینه فعال سازی با ارائه IMEI گوشی و کد رجیستری دریافتی گوشی را به نام خودتان رجیستر کنید.

علاوه بر این می‌توانید به صفحه آموزش رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا مراجعه کنید. 

مدارک مورد نیاز جهت رجیستر کردن گوشی تلفن همراه

در طرح رجیستری، تمامی IMEI های مورد استفاده برای تلفن‌های همراه باید رجیستر شوند. اگر از گوشی قدیمی استفاده می‌کنید که حداقل یکی از IMEI های آن پس از مهر 1396 برای اولین بار سیم کارت در آن‌ها قرار داده شده، باید به سامانه همتا مراجعه کرده و گوشی را برای خود به ثبت برسانید.

علاوه بر این، باید به یاد داشته باشید که گوشی‌های دو یا چند سیم کارت نظیر آیفون XS Max پارت چین که از این به بعد فعال سازی می‌شوند، با رجیستر کردن IMEI اول به صورت خود کار IMEI دوم آن‌ها نیز فعال می‌شود.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سؤالات مورد نظر خود به سامانه همتا به شماره تلفن 096366 (98+) تماس بگیرید.

خرید گیفت کارت

خرید انواع گیفت کارت

گیفت کارت پلی استیشن psn

خرید گیفت کارت پلی استیشن

خرید گیفت کارت اپل

خرید گیفت کارت اپل

 

ارسال کامنت جدید

شما به عنوان مهمان در حال ثبت کامنت هستید. ورود به حساب کاربری

0 کامنت

هنوز پرسش یا کامنتی منتشر نشده است.
ثبت نظر جدید و مشاهده نظرات کاربران ...