ورود / ثبت نام

ورود

1. ابوذر
  2. مشکلات نرم افزاری مک
  3. یکشنبه , 03 آذر 1392 00:32
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
داک (Dock) در سیستم عامل مکینتاش شاخص ترین نماد این سیستم عامل است. براحتی میتوان گفت اولین بار که دیده شد همه را به وجد آورد و هنوز هم بسیار آن را کاربردی و مفید می دانند.
[img]/images/frontend/OS-X-Dock1.png[/img]
یکی از این افراد من هستم. میدانم که کسانی هستند که اساسا آن را غیر فعال میکنند ، یا دست کم آن را مخفی میکنند، اما من بر خلاف آنها همیشه میخواهم که داک در دسترس باشد.
با این مقدمه میخواهم چند نکته درباره ی اینکه چطور یک داک مرتب ،کاربردی و بدرد بخور داشته باشیم را مرور کنم.
اولین چیزی که باید با آن اشنا شوید قسمت تنظیمات داک است که میتوانید در:
"Apple menu > Dock > Dock Preferences" آن را بیابید.
[img]/images/frontend/Dock-Preferences1.png[/img]
1-کمینه (Minimizing) ساختن پنجره ها
در تنظیمات داک به چندین گزینه بر می خورید.
مهمترین آنها "Minimize windows into application icon" (کمینه ساختن پنجره در آیکون برنامه) است. این گزینه همیشه اولین گزینه ای است که من فعالش میکنم.
به صورت پیش فرض هر برنامه با ایکون خاص خودش در داک مینی مایز می شود. این امر باعث می شود در اندک زمانی داک به شدت بهم ریخته و نامرتب گردد. با این تغییر هر برنامه ای در ایکون خودش مینی مایز می شود و اگر با نرم افزاری مثل فایر فاکس کار می کنید و چند پنجره باز و مینی مایز کردید با راست کلیک کردن روی ایکون نرم افزار و انتخاب نام پنجره می توانید آن پنجره را فراخوان کنید.
2- غیر فعال کردن نور شاخص
نور شاخص زیر ایکون برنامه های داک به شما میگوید که این برنامه باز و فعال است حال آنکه اگر ایکون برنامه بر روی داک است پس یعنی این نرم افزار باز و در حال اجرا است. پس دلیلی برای آن وجود ندارد.
3- داک کردن برنامه های روز مره
اجازه بدهید تکرار کنم: داک را تمیز و مرتب نگه دارید.
هر برنامه ای که نسب کردید در داک قرار ندهید، تنها برنامه هایی که در روز چندین بار با آنها کار میکنید را در داک قرار دهید. برای سایر برنامه ها از سکوی پرتاب(LaunchPad) یا هر لانچری که دوست دارید استفاده کنید.
4- اندازه ی داک باید مناسب باشد
بیشتر کاربران دو بلا بر سر داک می آورند. اول اینکه آن را بسیار بزرگ میکنند و جا برای پنجره ی نرم افزار کوچک میشود و گروه دوم داک را پر از نرم افزار میکنند و آن را آنقدر کوچک میکنند که به سختی دیده می شود.
هیچ قانون سخت و نا ممکنی نیست، جز یک اصل پایه ای که باید رعایت شود. اگر داک انقدر بزرگ است که جا را برای پنجره ی برنامه ها کوچک کرده ، کوچکش کنید . اگر آنقدر کوچک است که دایما بر روی برنامه های اشتباهی کلیک میکنید، پس بزرگترش کنید. نکته ی کلیدی در توازن است. از هیچ سمت بام نیافتید.
5- داک را در مواقع لازم مخفی کنید
پیش از این گفته بودم که مخفی کردن داک را قبول ندارم. اما این قطعی نیست، گاهی باید این کار را کرد.
اگر شما هم مثل من اسکرین شات زیاد میگیرید یا آموزش های ویدیویی می سازید ، برای شما هم مواقعی پیش می آید که به داک نیازی ندارید. خوب حالا با دکمه های میانبر آن آشنا شوید:[img]/images/frontend/Screenshot_62.png[/img]"COMMAND-option-D".

به یاد داشته باشید که از توانایی چند میز کار در مکینتاش برای داشتن یک میزکار تمیز و مرتب غافل نباید شد.

اینها تنها پنج راه برای داشتن یک داک کاربردی در مکینتاش است و همانطور که شما هم میدانید این تنها نوک یک کوه یخ است .پس لطفا راحت باشید و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید و نظرات خود را راجع به این پنج نکته به ما بگویید.
به این سوال امتیاز دهید:
پاسخ پذیرفته شده
Shakib Panhbehagh پاسخ پذیرفته شده
همیشه داشتن یک dockمرتب نشانه راحتی کار و به نوعی حرفه ای بودن کاربر است... در ماوریکس می توان با کشیدن ۴ انگشت به سمت بالا و با بردن نشانگر به گوشه سمت راست حتی desktop های مجزایی را تعریف کرد ، برای کسانی مثل من که از video projector و نمایش اسلایدهای مختلف در برنامه های آموزشی خود استفاده می کنند این موضوع یعنی داشتن صفحه نمایش با پنجرهای متفاوت و با داشتن یک dock مرتب یک امکان فوق العااده محسوب میشه.....
ابوذر پاسخ پذیرفته شده
مرسی از توضیح خوب شما من هم فقط یک اشاره کرده بودم (به یاد داشته باشید که از توانایی چند میز کار در مکینتاش برای داشتن یک میزکار تمیز و مرتب غافل نباید شد.) ولی شما لطف کردید کامل این مورد رو توضیح دادید
  1. بیش از یک ماه قبل
  2. مشکلات نرم افزاری مک
  3. # 1
  • صفحه :
  • 1

هنوز برای این سوال پاسخی ثبت نشده است !
شما امکان ثبت پاسخ به این سوال را ندارید. .
متاسقیم، بحث قفل شمده و شما هم اکنون نمی توانید پاسخی ثبت کنید

انفورماتیک نوین

• درباره NIC
  • پرسنل NIC
  • تغییرات سایت
  • موقعیت‌های شغلی

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه NIC میتوانید از تازه ترین اخبار و مطالب وبسایت و همچنین اعلامیه ها و تخفیف های فروشگاه مطلع شوید.